informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 53 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

A jednak Polacy nie zalali unijnego rynku pracy
   "Trzy miliony Polaków gotowych od zaraz podjąć pracę w Unii Europejskiej", "Czy grozi nam wzrost bezrobocia spowodowany migracją ze Wschodu".
   Takie i podobne tytuły straszyły przed wzmożonymi migracjami pracowników z Polski, Czech, Węgier i pozostałych krajów, które wstąpiły do Wspólnoty 1 maja 2004 r. Nie uległy im jedynie dwa rządy - Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Trzeci kraj, który nie wprowadził ograniczeń - Szwecja - zrobił to nie z inicjatywy rządu, lecz przemyślanej i racjonalnej decyzji parlamentu.
   To, co dzieje się po 1 maja 2004 r., jest potwierdzeniem wielu prognoz, które zakładały bardzo umiarkowany wpływ rozszerzenia UE na poziom migracji, a tym samym na rynki pracy państw członkowskich. Obserwowane obecnie zwiększone zainteresowanie poszukiwaniem pracy w krajach, które zdecydowały się nie wprowadzać okresów przejściowych, jest świetnie opisane w literaturze i nosi nazwę "garbu migracyjnego".
   Zjawisko to polega na tym, że osoby, które dowiadują się, że w jakimś innym kraju jest praca, i do tego za dużo wyższe wynagrodzenie, chcą sprawdzić tę informację na miejscu. Dla zdecydowanej większości potencjalnych emigrantów zarobkowych wyjazd w poszukiwaniu pracy staje się jednak wycieczką krajoznawczą.
   Wielu z nich zapomina, że otwarcie rynku pracy daje tylko możliwość poszukiwania i podejmowania pracy bez dyskryminacji, ale nie oznacza gwarancji znalezienia zatrudnienia. Niestety, wielu Polaków przekonało się o tym dopiero na miejscu, nie wierząc informacjom o konieczności nawiązania kontaktu z potencjalnym pracodawcą jeszcze w Polsce, co umożliwiają m.in. serwisy internetowe, chociażby unijny serwis pośrednictwa pracy - Eures.
   Z danych MSZ wynika, że na wyjazd w poszukiwaniu pracy w Wielkiej Brytanii zdecydowało się jeszcze w maju ok. 15 tys. Polaków. Większość z nich już wróciła, nie znajdując zatrudnienia. Brak doświadczenia w pracy za granicą i kontaktów, wygórowane oczekiwania dotyczące wynagrodzenia, koszty utrzymania i brak znajomości języka - to najczęściej pojawiające się powody powrotów.
   Mimo to należy oczekiwać, że liczba Polaków poszukujących pracy w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji wzrośnie w najbliższych miesiącach, i to z dwóch bardzo prostych powodów. Po pierwsze, na wyjazd jak co roku będą się decydować studenci, którzy skończyli sesję i pojawią się na uczelniach dopiero na początku października.
   Po drugie, wzrost liczby miejsc pracy sezonowej, która jest w znacznej mierze wykonywana przez obcokrajowców (ze względu na te same czynniki liczba ta znacząco zmaleje w miesiącach zimowych). Będą oni jednak wykonywać tak jak do tej pory prace najprostsze, najsłabiej płatne i te, których nie chcą wykonywać krajowcy.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 16-07-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.