informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 66 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Kontrakt menedżerski lepiej chroni interesy przedsiębiorcy niż etat

   Lepiej od umowy o pracę interesy szefa chroni kontrakt menedżerski. Zawierając taki kontrakt zarządca zobowiązuje się za wynagrodzeniem, że będzie wykonywał czynności zarządu przedsiębiorstwem z należytą starannością. Przedsiębiorca, który zatrudnia menedżera, nie tylko może, ale i powinien zabezpieczyć się przed jego błędnymi decyzjami - podaje "Rzeczpospolita".


   "Kontrakt menedżerski nie jest uregulowany w kodeksie cywilnym - nie jest ani umową-zleceniem czy o dzieło, ani tym bardziej umową o pracę. W sprawach nieuregulowanych w umowie menedżerskiej do kontraktu menedżerskiego stosuje się wszystkie przepisy części ogólnej prawa zobowiązań, art. 353 k.c. i nast., a także zgodnie z odesłaniem z art. 750 k.c. w sposób odpowiedni - przepisy dotyczące umowy-zlecenia." - pisze "Rzeczpospolita".
   "Mieszany charakter kontraktu menedżerskiego i brak precyzyjnych regulacji odnoszących się do niego wpływa na to, że jest on podobny do umowy starannego działania. Zarządca zobowiązuje się do tego, aby dołożyć wszelkich starań przy wykonywaniu powierzonych mu czynności, a nie do tego, aby uzyskać konkretny efekt swojej działalności. Nie oznacza to jednak, że w kontrakcie strony nie mogą umieścić elementów typowych dla umowy o dzieło, czyli umowy rezultatu. Wówczas nakładają na menedżera np. obowiązek osiągnięcia określonego poziomu zysków, wdrożenia produkcji pewnych towarów, uzyskania pewnej pozycji na rynku czy wprowadzenia spółki na giełdę." - czytamy w "Rzeczpospolitej".
   "Takie postanowienia wpływają również na odpowiedzialność zarządcy wobec właściciela przedsiębiorstwa. Będzie on więc odpowiadał nie tylko za brak należytej staranności w zarządzaniu firmą, ale także za brak rezultatów, które miał osiągnąć. Oceniając staranność zarządcy, trzeba uwzględniać profesjonalny charakter jego działalności, co wpływa na podwyższenie stawianych mu wymagań. Od profesjonalisty można bowiem oczekiwać ponadprzeciętnej wiedzy, zdolności przewidywania skutków podejmowanych decyzji oraz doświadczenia w zarządzaniu." - zauważa "Rzeczpospolita".
   Przedsiębiorca może starać się o zadośćuczynienie, gdy menedżer nie wykonał zobowiązania lub wykonał je nienależycie. Dodatkowo interesów szefa broni art. 361 § 1 k.c. Zgodnie z nim zarządca ponowi odpowiedzialność zarówno za faktycznie powstałe straty, jak i za utracone przez firmę zyski, które osiągnęłaby, gdyby menedżer wywiązał się ze swoich obowiązków. Częstą praktyką jest także żądanie od menedżera, a by ten złożył weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową, określającą podstawy jego wypełnienia.
   Więcej na temat w "Rzeczpospolitej", w artykule Grażyny Ordak pt. "Przedsiębiorca zatrudnia menedżera".Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 05-05-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.