informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 87 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Miliony Polaków poza granicami

   Co dziesiąty dorosły Polak deklaruje, że w ciągu minionej dekady pracował w innym państwie - wynika z danych CBOS-u. Prawie połowa tej grupy wyjechała z kraju w ostatnich trzech latach.

   W ciągu ostatnich 10 lat z granicą pracowało więc co najmniej 2 mln 800 tys. osób. Tymczasem, jak wynika z dwukrotnie przeprowadzonych na początku roku badań, po wejściu Polski do Unii Europejskiej, liczba naszych rodaków, którzy wyjechali za granicę za chlebem sięgnęła niemal 2 milionów.
   Według ostrożnych szacunków CBOS obecnie za granicą pracuje co najmniej 4 proc. dorosłych Polaków. Oznacza to, że w innych państwach zarabia, lub też szuka zatrudnienia co najmniej 1 mln 120 tys. osób. Są to jednak jedynie dane umowne. Jak mówi Agnieszka Postępska, specjalistka w dziedzinie migracji międzynarodowych z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie, trudność w oszacowaniu skali tego zjawiska polega na tym, że w Polsce brakuje instytucji, która monitorowałaby takie wyjazdy: - Cały problem w tym, że nie dysponujemy wiarygodnymi, całościowymi badaniami. Sytuację utrudnia dodatkowo fakt, że obowiązek wymeldowywania się jest martwym przepisem.
   Ponad połowa biorących udział w badaniu Polaków zadeklarowała, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat pracowała w Niemczech. W następnej kolejności respondenci wymieniali: Wielką Brytanię (12 proc.), Stany Zjednoczone (8 proc.), Holandię (7 proc.), a także Francję i Włochy (po 6 proc.). Wśród najrzadziej wskazywanych znalazły się natomiast: Grecja, Węgry, Luksemburg, Łotwa, Dania, Szwajcaria i Norwegia (po 1 proc.).
   Te proporcje zdecydowanie odwracają się w przypadku osób, które za granicą pracują teraz - najwięcej, bo 26 proc. wybrało oczywiście Wielką Brytanię. Na drugiej pozycji uplasowały się Niemcy - naszych zachodnich sąsiadów wybrało 16 proc. respondentów. Co dziesiąty pracujący za granicą Polak zdecydował się natomiast na Irlandię.
   Z badań wynika, że na zarobkową emigrację ponad dwukrotnie częściej decydują się mężczyźni. Wśród osób wyjeżdżających za granicę najwięcej jest też osób lepiej wykształconych - pracownicy z dyplomem wyższej uczelni lub średnim wykształceniem stanowią najliczniejsze, kilkunastoprocentowe grupy. Pracą w innym państwie może "pochwalić się" nieliczna garstka Polaków z wykształceniem podstawowym - zaledwie dwa procent. W tej grupie zdecydowaną większość stanowią ludzie starsi, którzy z reguły są mniej mobilni.
   Zatrudnienie za granicą w ciągu ostatniej dekady stosunkowo najczęściej znajdowali przedstawiciele kadry kierowniczej, właściciele rozrastających się firm, wykwalifikowani robotnicy, a także bezrobotni.
   Głównie wsie i małe miasta w województwach: podlaskim, małopolskim i lubelskim to miejsca zamieszkania osób, które najczęściej decydują się na wyjazd w poszukiwaniu pracy. Jak wynika z badań możliwość zarobkowania za granicą często wybierają też mieszkańcy Pomorza, Dolnego Śląska i Podkarpacia. Odsetek osób, które pracowały lub pracują w jednym z europejskich krajów, a pochodzą z miast powyżej pół miliona mieszkańców wynosi zaledwie dwa procent badanych. To przekłada się na kolejne statystyki - najmniej osób wyjeżdża z województw: mazowieckiego i zachodniopomorskiego.
   W porównaniu do ubiegłego roku zainteresowanie wyjazdami na Lubelszczyźnie, a także w całym kraju utrzymuje się na podobnym poziomie. Po wejściu Polski do Unii i ogromnym boomie w 2004 roku teraz sytuacja trochę się uspokoiła. Trudno prognozować jaka będzie przyszłość - wszystko przecież zależy od sytuacji w kraju... Z racji swojej pracy często rozmawiam z osobami, które z takiej pracy wróciły lub się do niej wybierają - większość mówi, że gdyby zapewniono im godziwe wynagrodzenie nie zdecydowaliby się na taki krok - mówi Postępska.
   Do warszawskiej inauguracji historycznych mistrzostw zostało nam jeszcze, co prawda, pięć lat, ale specjaliści już teraz ostrzegają, że przygotowania do tej wielkiej sportowej imprezy jeszcze bardziej uwydatnią pokaźne braki w szeregach polskich pracowników wykwalifikowanych. Konfederacja Pracodawców Polskich szacuje, że już teraz w naszym kraju brakuje nawet 150 - 200 tys. specjalistów. By zdobyć i zatrzymać przy sobie np. budowlańca pracodawca będzie więc musiał systematycznie podnosić mu pensje. Wynagrodzenia będą więc rosły, ale czy na tyle by skłonić do powrotu zarobkowych emigrantów, którzy i tak wciąż będą zarabiać więcej?


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 03-05-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.