informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 72 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Więcej chętnych będzie mogło zaciągnąć preferencyjny kredyt hipoteczny
   Jak wynika z informacji "Gazety Prawnej", pod koniec maja posłowie mają zająć się projektem ustawy zmieniającej zasady udzielania kredytów hipotecznych z dopłatą budżetową do odsetek. Zmiana polega na zwiększeniu o 30 proc. maksymalnego limitu ceny mieszkania, które może być nabywane przy pomocy preferencyjnego kredytu.
   "O kredyty hipoteczne z dopłatami do odsetek z budżetu państwa można ubiegać się od stycznia 2007 r. Produkt oferowany jest w ramach ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Zgodnie z ustawą, z preferencyjnych kredytów mogą skorzystać rodziny – małżeństwa lub osoby samotnie wychowujące dzieci – które nie mają własnego mieszkania, a jeżeli są najemcami lub dysponują spółdzielczym prawem lokatorskim, wyprowadzą się z zajmowanych mieszkań nie później niż pół roku od nabycia mieszkania [...]. Preferencyjny kredyt można zaciągnąć tylko w złotych. Przez osiem lat Bank Gospodarstwa Krajowego dopłaca z budżetu państwa do każdego kredytu połowę tzw. stawki referencyjnej ustalanej na podstawie przeciętnej stopy trzymiesięcznej stawki WIBOR powiększonej o dwa punkty procentowe. Teraz ta dopłata wynosi więc około 3,2 proc." - informuje "Gazeta Prawna".
   "Na pierwszy rzut oka oferta wydaje się atrakcyjna. Jednak kiedy spojrzymy na listę warunków, jakie trzeba spełnić ubiegając się o kredyt, okazuje się, że krąg potencjalnych kredytobiorców znacznie się zawęża. Po pierwsze mieszkanie, które może być sfinansowane kredytem z dopłatą, nie może mieć więcej niż 75 mkw. i 140 mkw. w przypadku domu. Dopłata będzie jednak przysługiwać jedynie na 50 mkw. mieszkania i 70 mkw. domu. Bardziej dotkliwym ograniczeniem, które w praktyce pozbawia szans na preferencyjny kredyt mieszkańców dużych miast, jest ściśle określony limit ceny nabywanego mieszkania. Do ustalenia limitu wykorzystuje się tzw. wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Obecnie wskaźnik ten dla Warszawy (najwyższy w Polsce) wynosi prawie 4,9 tys. zł, czyli cena kupowanego mieszkania nie może przekroczyć tej kwoty. Problem w tym, że znalezienie mieszkania w stolicy w takiej cenie jest praktycznie niemożliwe [...]." - czytamy w "Gazecie Prawnej".
   "Podwyższenie wskaźnika dla Warszawy sprawi, że cena mieszkania nie będzie mogła przekroczyć 6,3 tys. zł za mkw. Obserwując realia rynkowe nie jest to może rewolucyjna zmiana, ale pozwoli rozszerzyć krąg osób zainteresowanych preferencyjnym kredytem." - czytamy dalej.
   Pierwszym bankiem, który rozpoczął sprzedaż kredytów z dopłatą był PKO BP. Obecnie kredyty te oferuje także 46 Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. Wprowadzenie do oferty kredytów z dopłatą rozważa Bank Pekao SA.

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 30-04-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.