informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 53 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Etat najlepiej chroni interesy menedżera

   Zwolnionemu z funkcji członkowi zarządu sąd nie przyjdzie z pomocą. Nie ma szans na powrót. Mało tego, nie ma on prawa zakwestionować wypowiedzenia. Dlatego warto zabezpieczyć swoje interesy zawczasu. Najlepszym sposobem jest zatrudnienie pracownicze lub cywilne - podaje "Rzeczpospolita".

   "Samo powołanie na członka zarządu spółki kapitałowej nie przesądza jednocześnie formy zatrudnienia zainteresowanego. Kodeks spółek handlowych zakłada jedynie, że może on być jednocześnie pracownikiem spółki. Nie ma jednak przeszkód, by stanowisko sprawował także na podstawie umowy cywilnej, zwanej najczęściej kontraktem menedżerskim lub umową o zarządzanie. Stosujemy wtedy do niej - zgodnie z art. 750 kodeksu cywilnego - przepisy o zleceniu." - pisze "Rzeczpospolita".
   "Spółki często idą na skróty, zastępując np. radę nadzorczą przez jednego z jej członków lub nienależycie umocowują swojego pełnomocnika ustanawianego uchwałą wspólników lub walnego zgromadzenia. Wszelkie takie ułatwienia orzecznictwo zwalcza z całym rygoryzmem. Przykładowo według wyroku Sądu Najwyższego z 23 stycznia 1998 r. (I PKN 489/97) zatrudnienie członka zarządu spółki z o.o. na umowę o pracę z naruszeniem zasad reprezentacji powoduje bezwzględną nieważność tej umowy. Niemniej, nawet jeśli umowa o pracę okazała się nieważna, a zatem nie stworzyła zobowiązań stron w momencie jej zawarcia, zobowiązania takie powstają wraz z dopuszczeniem pracownika do pracy na warunkach tej umowy (wyrok SN z5 listopada 2003 r., I PK 633/02, Monitor Prawa Pracy z 2005 r. nr 1, s. 14 - 17)." - czytamy w "Rzeczpospolitej".
   Menedżer może zastrzec w umowie ograniczenie możliwości jego wypowiedzenia tylko do sytuacji wyraźnie w nim określonych - uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 4 kwietnia 2007 r. (sygn. V CSK 2/07).  Przypomniał także, że zasada określona w art. 746 § 1 kodeksu cywilnego - dający zlecenie może wypowiedzieć umowę-zlecenie w każdym czasie - nie ma mocy bezwzględnie obowiązującej. Przepis ten zaś na podstawie art. 750 k.c. stosuje się do wszystkich umów oświadczenie usług nieunormowanych wprost w k.c., w tym także do kontraktów typu menedżerskiego.
   Więcej na temat w "Rzeczpospolitej", w artykule Andrzeja Patulskiego i Grzegorza Orłowskiego pt. "Odwołany prezes nie ma większych szans w sądzie".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 28-04-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.