informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 63 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Ustne wypowiedzenie bywa skuteczne

   Zgodnie z kodeksem pracy wypowiedzenie umowy powinno mieć formę pisemną. Jeśli pracownik zostanie zwolniony ustnie, wcale nie oznacza to, że takie działanie jest nieskuteczne - podaje "Gazeta Prawna".

   "Oświadczenie pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie. Stanowi o tym art. 30 par. 3 kodeksu pracy. Jeśli pracownik nie zgadza się z tym oświadczeniem, to w ciągu siedmiu dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę powinien odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy (art. 264 par. 1 k.p.). Zarzuty pracownika mogą dotyczyć strony merytorycznej wypowiedzenia, np. jego przyczyny, jak też formalnej, np. formy złożonego oświadczenia." - informuje "Gazeta Prawna".
   "Jeśli oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę zostało pracownikowi złożone w innej formie niż pisemna, to również jest skuteczne i powoduje rozpoczęcie biegu terminu przewidzianego w art. 264 par. 1 k.p. (uchwała Sądu Najwyższego z 2 października 2002 r., III PZP 17/02, OSNP 2003/20/481). Na podstawie art. 60 kodeksu cywilnego, stosowanego w prawie pracy z mocy art. 300 k.p., wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny. Z art. 61 k.c. wynika z kolei, że oświadczenie woli skierowane do drugiej osoby uważa się za złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła się zapoznać z jego treścią." - czytamy w "Gazecie Prawnej".
   "Z uwagi na powyższe, złożenie w formie ustnej oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę powoduje więc otwarcie terminu do wystąpienia z powództwem o uznanie za bezskuteczne tego wypowiedzenia albo o odszkodowanie. (...) Dla pracodawcy powyższe oznacza konieczność liczenia się z uwzględnieniem wymienionych roszczeń przez sąd pracy, jeśli pracownik wystąpi o ich zasądzenie. Jeśli natomiast pracownik nie skieruje sprawy na drogę postępowania sądowego, to umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu z upływem okresu wypowiedzenia." - podaje "Gazeta Prawna".
   Zgodnie z art. 42 par. 3 kodeksu pracy również odmowa przyjęcia nowych warunków zatrudnienia spowoduje rozwiązanie umowy po zakończeniu okresu wypowiedzenia. Pracownik, który nie zgadza się z decyzją szefa powinien złożyć odpowiednie oświadczenia. Powinien także pamiętać o nieprzekroczeniu ustawowego terminu, który przypada w połowie okresu wypowiedzenia. Ma to duże znaczenie w sytuacji, gdy pismo pracodawcy zawiera pouczenie w tej sprawie.
   Więcej na temat w "Gazecie Prawnej", w artykule Aleksandry Piecko-Mazurek pt. "Ustne wypowiedzenie umowy jest też ważne".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 28-04-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.