informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Co zyskamy na organizacji Euro 2012

   Mistrzostw Europy w 2012 r. to gratka nie tylko dla fanów piłki nożnej. Każdy z nas odczuje, że pensje są wyższe, pracy jest więcej, a drogi mniej dziurawe.


   Na rozwój infrastruktury na lata 2007 - 2013 Unia Europejska zarezerwowała dla nas 150 mld zł. Za te pieniądze powstanie około 1000 km autostrad. Rozbudowanych zostanie osiem lotnisk. Powstaną trzy nowe stadiony - w Gdańsku, Wrocławiu i w Warszawie. Stadiony w Chorzowie, Poznaniu i w Krakowie zostaną zmodernizowane.
   Kazimierz Kuberski, wiceminister pracy: - Głowa mnie boli jak myślę o tym, kto nam zbuduje te stadiony i drogi. Myśleliśmy, że uda się nam ściągnąć pracowników z Ukrainy. Ale to raczej nie będzie możliwe. Trzeba raczej bardziej zaangażować się w sprowadzanie pracowników z Azji, głównie z Chin, Indii czy Wietnamu.
   Specjaliści od rynku pracy są zgodni - jeśli nie otworzymy naszego rynku dla pracowników z innych krajów, nie będzie komu tego zbudować. Obecnie zgodnie z szacunkami Konfederacji Pracodawców Polskich w kraju brakuje obecnie 150 - 200 tys. specjalistów. Ponad 30 proc. z nich to budowlańcy.
   Wszyscy! Kazimierz Sedlak, z firmy analizującej płace wynagrodzenia.pl: - Pensje będą rosły rocznie od 4 do 6 proc., przynajmniej tak powinny. W roku 2012 średnia pensja powinna wynosić 3,5 tys. zł brutto.
   Prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PricewaterhouseCoopers Polska: - Euro 2012 przyspieszy i jeszcze bardziej uwydatni problemy z niedoborem wykwalifikowanych pracowników, które mamy już dziś. To oczywiście doprowadzi do wzrostu płac. Ale nie tylko. Zwiększy się także presję na aktywizację zawodową tej części bezrobotnych, którzy nie pracują, bo nie mają kwalifikacji albo chęci. Polacy staną się też bardziej mobilni - bezrobotni z małych miast, dla których nie było pracy na lokalnych rynkach, teraz wyjadą pracować przy organizacji mistrzostw.
   Nie jestem natomiast pewien, czy ci pracownicy, którzy wyjechali do pracy za granicę, postanowią teraz wrócić do kraju. Co prawda pensje wzrosną, ale nadal będą niższe od oferowanych w Londynie czy Dublinie.
   Natomiast sądzę, ze Polska bardziej otworzy się na pracowników zza granicy, głównie ze Wschodu, w mniejszym stopniu z Azji.
   Poprawi się także w turystyce - bo euro 2012 będzie promować Polskę w Europie. Tu jednak będzie to rozłożone w czasie i z niedoborem pracowników w tym właśnie sektorze rynek poradzi sobie bez problemu.
   Prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny: - Myśle, że organizacja Euro 2012 bardziej zmieni Polaków niż Polskę. Fakt, zbudujemy nowe drogi i stadiony, ale przecież pieniądze rozwój infrastruktury i tak mieliśmy zagwarantowane przez Unię Europejską. Nie przesadzałbym ze skokiem cywilizacyjnym. To i tak by się stało. Euro jedynie przyspieszy ten proces.
   Wpływ Euro 2012 na Polaków już jest widoczny. Proszę spojrzeć na sondaże - 90 proc. Polaków mówi, że się cieszy. Taka zgodność rozpaliła ogień do tworzenia wspólnoty rodaków. Teraz wszystko zależy od tego, czy będziemy ten ogień podsycać, czy nie. Ważne są efekty. Jeżeli np. w ciągu najbliższych trzech miesięcy powstałoby przynajmniej 1,5 km autostrady, ludzie by się bardziej zaangażowali. To spowoduje, że rodacy bardziej będą sobie ufać. Dobrze nam zrobią także same mistrzostwa. Polacy bardziej oswoją się z obcością. Wielu ludzi, którzy nigdy nie wyjeżdżali za granicę, zacznie nagle spotykać obcokrajowców.
   Nie sądzę natomiast, żeby udało się zachęcić ludzi do powrotu do Polski. Pensje, nawet jak wzrosną, nadal będą niższe od zachodnich.
   Powierzenie nam organizacji Euro 2012 to tak, jak zaufanie na kredyt. Ktoś nam uwierzył, a to dla Polaków honorowa sprawa. I teraz na pewno zrobimy wszystko, żeby dobrze wypaść i nie zawieść.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 25-04-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.