informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 66 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Pamiętaj - w tym roku nie odpracowujesz majówki

   Pomimo że w tym roku 1 i 3 maja wypadają w dni robocze tego samego tygodnia, pracownicy już nie będą musieli ich odpracowywać. Zgodnie z nowelizacją kodeksu pracy, która weszła w życie 30 listopada 2006 r., wystąpienie dwóch świąt w jednym tygodniu nie będzie już rodzić obowiązku odpracowywania jednego ze świąt.

   Nowelizacja kodeksu pracy, która weszła w życie 30 listopada 2006 r., zmieniła przepisy określające zasady uwzględniania świąt przy obliczaniu wymiaru czasu pracy pracowników (Dz.U. nr 217, poz. 1587). Dotychczasowe przepisy przewidywały, że jeśli w danym tygodniu między poniedziałkiem a sobotą przypadały dwa święta państwowe, pracownicy musieli jeden z nich odpracować w danym okresie rozliczeniowym. Jednak zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, każde święto przypadające w innym dniu niż niedziela będzie obniżało wymiar czasu pracy o osiem godzin, niezależnie od tego, ile świąt przypada w poszczególnych tygodniach.
   - Dzięki temu jedno ze świąt przypadających w tym samym tygodniu przestaje pełnić funkcję dnia wolnego z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy - zwraca uwagę Arkadiusz Sobczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jednym słowem możemy cieszyć się wolnymi dniami bez cienia myśli o przyszłej sobocie spędzonej w pracy.
   Dlatego też pracodawcy nie muszą dokonywać żadnych korekt wymiaru czasu pracy swoich pracowników w tym roku. Nie oznacza to jednak, że w porozumieniu z załogą nie mogą wspólnie określić nowych zasad pracy w długi majowy weekend, by połączyć możliwość maksymalnie długiego odpoczynku dla pracowników i interesy samej firmy.
   Pracodawca może umówić się z załogą, żeby część pracowników wzięła urlop na poniedziałek 30 kwietnia, kolejna grupa zatrudnionych wypisze wnioski urlopowe na 2 maja, a pozostali skorzystają z urlopu wypoczynkowego w piątek 4 maja. Dzięki temu wszyscy zatrudnieni będą mogli skorzystać z długiego weekendu, a firma będzie funkcjonować w dni przypadające między świętami.
   - Z zasady ustalony wcześniej harmonogram pracy pracowników ma charakter stały i nie może być zmieniany w trakcie tzw. okresu rozliczeniowego. Tylko w nadzwyczajnych sytuacjach pracodawca może jednostronnie go zmienić - mówi Piotr Wojciechowski zastępca dyrektora departamentu prawnego w Głównym Inspektoracie GIP.
   Niezgodne z prawem byłoby jednostronne zamknięcie przez pracodawcę zakładu na cały pierwszy tydzień maja i odpracowywanie międzyświątecznych dni w soboty przypadające w okresie rozliczeniowym. Takie rozwiązanie byłoby legalne, tylko jeśli jest wprowadzone w porozumieniu z pracownikami lub zostało zaplanowane wcześniej przez pracodawcę w harmonogramie pracy.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 20-04-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.