informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Płace rosną jak na drożdżach

   Zdaniem ekonomistów rekordowy ponad 9-procentowy wzrost płac w marcu przypieczętuje podwyżkę stóp procentowych w tym miesiącu - pierwszą od ponad roku


   Gospodarka nie przestaje zaskakiwać. Ekonomiści spodziewali się w marcu nieco ponad 6-procentowego wzrostu płac w przedsiębiorstwach, tymczasem - jak podał Główny Urząd Statystyczny - pensje wzrosły tam w ciągu roku aż o 9,1 proc.! To najwięcej od sześciu lat. Musimy jednak pamiętać, że kilka lat temu inflacja była znacznie wyższa, a więc nawet przy 9-10-procentowym wzroście płac nominalnych realnie nasze zarobki rosły wolno.
   Teraz sytuacja jest inna. Bezrobocie leci w dół na łeb na szyję, w kwietniu zdaniem minister pracy Anny Kalaty może spaść nawet poniżej 14 proc., pod koniec roku zdaniem resortu finansów - poniżej 12 proc. I to nie tylko dlatego, że Polacy masowo wyjeżdżają do pracy za granicę. Według GUS w przedsiębiorstwach pracuje już ponad 5 mln osób, czyli aż o 4,5 proc. więcej niż rok temu. Firmy w kraju zatrudniają coraz więcej osób, by nadążyć z produkcją i zaspokoić rosnący popyt w kraju i zapotrzebowanie na polskie towary zagranicą.
   Kurcząca się liczba osób chętnych do pracy przy dużym zapotrzebowaniu firm zmusza przedsiębiorców do podnoszenia pensji. - Żądania płacowe nasiliły się i przedsiębiorcy je spełniają - ocenia Artur Ulbrich, ekonomista BRE Banku.
   Analitycy, przecierając oczy ze zdumienia, zastanawiają się teraz, czy marcowy wzrost płac mógł być wynikiem jakichś wypłat premii, tak jak to miało miejsce w grudniu czy styczniu. - Nie widzę jednorazowego czynnika, który mógł podnieść pensje aż w takim stopniu. Nawet gdyby taki wystąpił, płace wzrosłyby tylko o dodatkowy punkt procentowy - argumentuje Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Banku.
   Wzrost płac sam w sobie nie jest niczym złym. Im więcej zarabiamy i im więcej osób ma pracę, tym większa jest nasza konsumpcja, a co za tym idzie, wzrost gospodarczy. - Wzrost na poziomie 6-7 proc. nie generowałby presji inflacyjnej, ale ważna jest relacja wzrostu wynagrodzeń do innych wskaźników - tłumaczy Jacek Wiśniewski. Płace nie powinny rosnąć szybciej niż wydajność pracy. Ogromną wagę przywiązują do tego członkowie Rady Polityki Pieniężnej. - Jeśli płace rosłyby szybciej niż wydajność pracy, to w zasadzie jedynym sposobem utrzymania zysków umożliwiających rozwój przedsiębiorstwa byłoby podnoszenie cen - mówił w poniedziałkowym wywiadzie dla "Gazety" członek RPP Andrzej Wojtyna. A wyższe ceny dyktowane przez przedsiębiorstwa mogą się przełożyć na wzrost inflacji. Już w marcu wzrost cen konsumpcyjnych osiągnął 2,5 proc., czyli poziom nienotowany od prawie dwóch lat.
   Większość ekonomistów uważa, że to przechyli szalę na rzecz podwyżek stóp procentowych już w tym miesiącu. - To jest bardzo wyraźny sygnał, że płace rosną już w podobnym tempie jak wydajność pracy. Podwyżka stóp procentowych o 25 pkt bazowych w kwietniu jest już prawie pewna - uważa Jacek Wiśniewski. A to nie koniec - zdaniem wielu analityków do kolejnej podwyżki może dojść już latem. To może trochę ostudzić rozpędzoną gospodarkę.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 18-04-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.