informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 52 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Menedżer może zabezpieczyć się przed wypowiedzeniem kontraktu

   Sąd Najwyższy w wyroku z 4 kwietnia 2007 r. orzekł, że menedżer może zastrzec w umowie ograniczenie możliwości jego wypowiedzenia tylko do sytuacji wyraźnie w nim określonych. Sprawa dotyczyła ogromnego odszkodowania dla byłego doradcy za zerwanie kontraktu - podaje "Rzeczpospolita".


   "Zasada zapisana wart. 746 § 1 kodeksu cywilnego, że dający zlecenie może wypowiedzieć umowę-zlecenie w każdym czasie, nie ma bowiem mocy bezwzględnie obowiązującej. Przepis ten zaś na podstawie art. 750 k.c. stosuje się do wszystkich umów oświadczenie usług nieunormowanych wprost w k.c. Także więc do kontraktów typu menedżerskiego. Taki charakter miała umowa o doradztwo w sprawach bieżących, podpisana w 1998 r. przez Andrzeja K. z firmą Cefarm B SA." - pisze "Rzeczpospolita".
   Umowa przewidywała, że w przypadku rozwiazania umowy przez Cefarm B menedżerowi przysługuje kwota stanowiąca 60-krotność miesięcznego wynagrodzenia oraz 74 400 akcji firmy Medicus SA lub ich równowartość w złotych. Tylko naruszenie zakazu prowadzenia działalności konkurencyjnej i nakazu zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa mógło uchronić Cefarm B przed wypłatą zadośćuczynienia. W styczniu 2002 r. firma wypowiedziała umowę doradcy argumentując tę decyzję utratą zaufania do Andrzeja K., spowodowaną konkurencyjną działanością jego żony. Menedżer więc upomniał się o odszkodowanie.
   "Sąd I instancji oddalił roszczenia byłego doradcy. Sąd II instancji wydał wyrok wstępny uwzględniający je co do zasady. W ocenie tego sądu Andrzej K. nakazów i zakazów wynikających w umowy o doradztwo nie naruszył. Działalność konkurencyjną prowadziła jego żona, a nie on. Jednakże SN wyrokiem z 2005 r. uwzględnił kasację następcy Cefarmu. Uznał, że wątpliwości budzi ocena prawna zarzutów postawionych Andrzejowi K. (...) Sąd II instancji udzielił sobie na to pytanie przeczącej odpowiedzi i zasądził na rzecz Andrzeja K. całą dochodzoną kwotę. SN uchylił także ten wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia." - czytamy w "Rzeczpospolitej".
   "SN w ustnym uzasadnieniu wyroku nie odniósł się do podnoszonej w tej sprawie kwestii niezgodności zapisów o ogromnym odszkodowaniu z zasadami współżycia społecznego. W innych wyrokach SN uznał za niedopuszczalne w świetle tych zasad podobne zapisy umów o pracę przyznające nadmierne, szczególne przywileje i świadczenia dla kadry menedżerskiej opłacanej w istocie z pieniędzy państwowych (sygn. V CSK 2/07)." - donosi "Rzeczpospolita".
   Menedżer może pomniejszyć swój przychód o 108,50 zł miesięcznie i nie więcej niż 1953 zł 23 gr za rok podatkowy. Kontrakty menedżerskie, mimo wielu zmian w przepisach, nadal kwalifikuje się jako działalność wykonywaną osobiście. Mogą mieć one charakter umowy o pracę lub umowy zlecenia.
   Więcej na temat w "Rzeczpospolitej", w artykule Izabeli Lewandowskiej pt. "Utrata zaufania do menedżera słono kosztuje".

Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 13-04-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.