informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 75 gości, oraz: ibbbh
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Finansowe skutki darowizny auta: Od teścia z podatkiem, od taty już bez

   Właścicielem samochodu można się stać dzięki hojności innych osób – najbliższych krewnych, dalszej rodziny, a nawet całkiem obcych ludzi. W zależności od stopnia bliskości między darczyńcą a obdarowanym trzeba zapłacić podatek albo nie.
   W zasadach dotyczących darowizn nastąpiła rewolucyjna wręcz zmiana. Od 1 stycznia 2007 r. zwolnione od podatku są wszystkie te od osób najbliższych. I to bez względu na wartość podarowanej rzeczy, np. samochodu. Zanim jednak nowy właściciel skorzysta ze zwolnienia, musi dopełnić pewnych istotnych formalności.
   Kto jest zwolniony Krąg najbliższych, którzy mogą się obdarowywać bez konieczności płacenia podatku jest bardzo precyzyjnie określony w przepisach. Potocznie mówi się o nim „zerowa grupa podatkowa”, bo nie wszystkie osoby z I grupy podatkowej do niego się zaliczają. A więc zwolnieniem od podatku są objęte darowizny otrzymane od: * małżonka, * dzieci (także adoptowanych), * wnuków, * prawnuków, * rodziców (także adopcyjnych), * dziadków, * rodzeństwa, * pasierba, * ojczyma, * macochy.
   Przykład Anna i Marek Kowalscy dostali od rodziców Anny samochód. W wyniku umowy darowizny stali się jego współwłaścicielami. W tej sytuacji Anna nie zapłaci podatku od darowizny, gdyż należy do „zerowej” grupy podatkowej. Marek zapłaci podatek od połowy wartości auta liczony wg zasad dla I grupy podatkowej. Podatku można byłoby uniknąć, gdyby rodzice Anny podarowali auto wyłącznie córce.


   Nie zgłosisz – płacisz Obdarowany przez najbliższych skorzysta ze zwolnienia podatkowego pod jednym warunkiem: w ciągu miesiąca od otrzymania auta musi zgłosić darowiznę do swojego urzędu skarbowego na specjalnym formularzu SD-Z1 (można go pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Finansów). W przeciwnym wypadku zwolnienie przepadnie i obdarowany zapłaci podatek na takich zasadach, jak dla I grupy podatkowej. Ale są dwa przypadki, gdy darowizny zgłaszać nie trzeba: * Gdy w ciągu 5 lat obdarowany dostał od tej samej osoby darowizny o wartości nie przekraczającej 9 637 zł. * Gdy umowa darowizny zawierana jest przed notariuszem (wtedy on zawiadamia urząd skarbowy).
   Według skali Wysokość podatku od podarunku w postaci samochodu zależy od grupy podatkowej, do jakiej zaliczany jest obdarowany. Każda z grup podatkowych ma też inną kwotę wolną od podatku (jeśli wartość prezentu jej nie przekracza, to nie trzeba nic płacić). W ciągu miesiąca od dnia otrzymania auta (nie musi to być dzień zawarcia umowy darowizny) obdarowany powinien złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe na formularzu SD-3 i dołączyć do niego dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania (np. umowę darowizny). Za podstawę opodatkowania samochodu urząd skarbowy przyjmuje wartość podaną w zeznaniu przez obdarowanego, pod warunkiem, że odpowiada ona wartości rynkowej. Od chwili otrzymania decyzji wyznaczającej wysokość należnego podatku obdarowany ma 14 dni na jego zapłacenie. Musi to zrobić nawet wtedy, gdy od decyzji urzędu chce się odwołać do wyższej instancji.
   Co po rozwodzie Samochód podarowany tylko jednemu z małżonków staje się jego majątkiem osobistym. W razie rozwodu drugi małżonek nie będzie miał do niego prawa. Jednak darczyńca może w umowie takiej darowizny zastrzec, że podarowane auto wchodzi w skład majątku wspólnego. W takiej sytuacji drugi małżonek powinien złożyć oświadczenie, że darowiznę przyjmuje.Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 06-04-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.