informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Jak wyliczyć składki za pracownika wykonującego zlecenie

   W rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym pracownikiem jest nie tylko osoba pozostająca w stosunku pracy, ale także ta, która z własnym pracodawcą lub na jego rzecz wykonuje pracę na podstawie umowy o dzieło, umowy-zlecenia lub innej umowy, do której stosuje się przepisy kodeksu cywilnego. Jak w przypadku zatrudnienia "mieszanego" obliczyć składki ZUS, a jak w przypadku urlopu?


   "Jeżeli pracodawca zawiera z pracownikiem umowę-zlecenie, to przychód z niej jest traktowany w zakresie naliczania składek jak przychód z umowy o pracę. To oznacza, że pracodawca nie zgłasza dodatkowo zatrudnionej osoby na formularzu ZUS ZUA do ubezpieczeń, tylko wypłaconą kwotę wykazuje w raporcie ZUS RCA (z kodem 01 10 xx) wraz z wynagrodzeniem z umowy o pracę. Od tak ustalonej podstawy nalicza i opłaca składki na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne. Gdy umowa-zlecenie z własnym pracownikiem została zawarta przed 14 stycznia 2000 r. i jest w dalszym ciągu wykonywana, to zatrudniona na tej podstawie osoba podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu jako zleceniobiorca i jest rozliczanaw imiennym raporcie miesięcznym z kodem tytułu ubezpieczenia 04 xx xx. Taka umowa jest traktowana jak zawarta z obcym pracownikiem." - pisze "Rzeczpospolita".
   "Jakie zasady obowiązują, jeśli firma zawarła z pracownikiem najpierw umowę-zlecenie, a po jakimś czasie umowę o pracę i teraz obydwie umowy pracownik wykonuje równocześnie? W chwili zawarcia umowy o pracę dotychczasowa umowa-zlecenie przestaje być odrębnym tytułem do ubezpieczeń, a zaczyna być traktowana jak umowa o pracę. W takiej sytuacji pracodawca powinien złożyć formularz ZUS ZWUA (z kodem 04 xx xx) i wyrejestrować zleceniobiorcę z ubezpieczeń, a wynagrodzenie z umowy-zlecenia, jakie będzie otrzymywał ubezpieczony, traktować jak przychód z umowy o pracę." - czytamy w "Rzeczpospolitej".
   Inaczej traktowane jest zlecenie na urlopie bezpłatnym, macierzyńskim lub wychowawczym. "Pracodawca, który zatrudni na umowę-zlecenie osobę, której udzielił urlopu bezpłatnego, urlopu wychowawczego lub urlopu macierzyńskiego, musi traktować ją jak obcego pracownika. Wprawdzie podczas tych urlopów trwa stosunek pracy (umowa o pracę nie zostaje rozwiązana), ale pracownik nie świadczy pracy, a pracodawca nie wypłaca za ten okres wynagrodzenia. Pracownik z umowy o pracę nie podlega więc ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu." - informuje "Rzeczpospolita".
   Obowiązkiem pracodawcy jest złożenie miesiecznego imiennego raportu RSA za pracowników na urlopach bezpłatnych, wychowawczych i macierzyńskich z uwzględnieniem odpowiedzniego kodu świadczenia przerwy: 01 10 xx (111 - urlop bezpłatny, 121/122 - urlop wychowawczy, 311 - zasiłek macierzyński). W raporcie należy także wskazać okresy przerwy w podleganiu ubezpieczeniom z umowy o pracę. Należy także pamiętać, że jeśli łączny przychód pracownika-zleceniobiorcy, zatrudnionego na podstawie umowy o pracę i umowy-zlecenia, jest w 2007 r. nie mniejszy niż 936 zł miesięcznie, to pracodawca powinien dodatkowo opłacić za niego składki na Fundusz Pracy.
   Więcej na temat w "Rzeczpospolitej", w artykule Michała Jakubowskiego pt. "Jak płacić składki od zlecenia wykonanego przez pracownika".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 01-04-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.