informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 55 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Zasiłki dla pracownicy w ciąży i po porodzie

   Pracownica w ciąży, tak jak i po rozwiązaniu, jest objęta szczególną ochroną prawną. Pracodawca nie może jej zwolnić czasie ciąży, ani w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego, ani w czasie urlopu macierzyńskiego, a następnie wychowawczego. W tych okresach przysługują jej zasiłki.


   "Każdy pracownik może otrzymywać nieprzerwanie zasiłki chorobowe do 182 dni (a wrazie gruźlicy do 270 dni). Obliczanie okresów zasiłkowych należy do pracodawcy, który wypłaca zasiłki. Do okresu zasiłkowego wlicza się również okres pobierania wynagrodzenia za czas choroby określonego w art.92 kodeksu pracy. Wynagrodzenie to pracodawcy muszą wypłacać swoim pracownikom do 33 dni w roku kalendarzowym. Prawo do takich samych okresów zasiłkowych mają również pracownice w ciąży. Obowiązujące przepisy nie przewidują dla nich dłuższych okresów zasiłkowych." - pisze "Rzeczpospolita".
   "Kobiety w ciąży dostają 100-proc. wynagrodzenie za czas choroby oraz 100-proc. zasiłki chorobowe. Świadczenia te pracodawca wypłaca na podstawie druku ZUS ZLA, na którym lekarz wpisał kod literowy B, albo na podstawie odrębnego zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego stan ciąży. Jeżeli pracownica nie chce informować pracodawcy o wczesnej ciąży, może poprosić lekarza (na piśmie) o niewpisywanie na zwolnieniu lekarskim kodu B. Musi się jednak liczyć z tym, że wówczas jej wynagrodzenie za czas choroby, a następnie zasiłek chorobowy będzie wynosił 80 proc. podstawy wymiaru." - czytamy w "Rzeczpospolitej".
   "Jeśli pracownica w ciąży wykorzystała w całości okres zasiłkowy, a nadal nie powinna pracować, to przez czas od zakończenia okresu zasiłkowego do porodu może otrzymać świadczenie rehabilitacyjne na ogólnych zasadach (art. 18 ustawy chorobowej). ZUS przyznaje świadczenie rehabilitacyjne maksymalnie przez 12 miesięcy. Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego dla kobiet w ciąży wynosi 100 proc. podstawy wymiaru." - podaje "Rzeczpospolita".
   "Pracownica w ciąży, której skończył się okres zasiłkowy, może również wystąpić dwa tygodnie przed porodem o udzielenie urlopu macierzyńskiego. Jeśli jednak nie będzie chciała korzystać z urlopu macierzyńskiego przed porodem, to pracodawca nie może jej do tego zmusić. Od dnia porodu pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński. Wysokość zasiłku macierzyńskiego zawsze wynosi 100 proc. podstawy wymiaru. Jeżeli jest ustalany bezpośrednio po świadczeniu rehabilitacyjnym, to podstawę jego wymiaru stanowi zwaloryzowana podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego." - informuje "Rzeczpospolita".
   Należy pamiętać, że od 19 grudnia urlop macierzyński oraz zasiłek macierzyński przysługują w wymiarze:  • 18 tygodni (126 dni) przy pierwszym porodzie;
  • 20 tygodni (140 dni) przy każdym następnym porodzie;
  • 28 tygodni (196 dni) w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

   Do 18 tygodni wydłużony został także maksymalny okres korzystania z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie. 
   Zgodnie z obowiązującymi przepisami, prawo do urlopu wychowawczego należy się osobom pozostającym w stosunku pracy oraz posiadającym co najmniej 6-miesięczny okres zatrudnienia. Nie jest przy tym istotne, kiedy zatrudnienie nastąpiło. Maksymalna długość urlopu wychowawczego to trzy lata. Można je wykorzystać w dowolnym momencie przed ukończeniem przez dziecko 4 roku życia - z wyjątkiem dzieci niepełnosprawnych, dla których przysługuje jeszcze kolejne 3 lata do ukończenia przez nie 18 roku życia. Pracownik w dowolnym momencie może za zgodą pracodawcy zrezygnować z wychowawczego i podjąć ponownie pracę - na dotychczas zajmowanym lub równorzędnym stanowisku.
   Więcej na temat w "Rzeczpospolitej", w artykule Krystyny Tymorek pt. "Co dostanie pracownica w ciąży i po porodzie".Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 01-04-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.