informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 75 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Finlandia potrzebuje tysięcy nowych mieszkańców

   Dla utrzymania obecnego tempa rozwoju gospodarczego Finlandia potrzebuje napływu 40 tys. nowych mieszkańców rocznie - oświadczył w czwartek w fińskim radiu wysoki urzędnik Ministerstwa Pracy Markku Wallin.

   Wallin zapowiedział liberalizację i zmianę dotychczasowej, bardzo restrykcyjnej polityki imigracyjnej. W ramach liberalizacji przewiduje się nawet możliwość tworzenia w krajach regionu bałtyckiego pewnego rodzaju "biur imigracyjnych".
   Według niego ponad jedna trzecia z imigrantów powinna osiedlać się w najbardziej zurbanizowanym i uprzemysłowionym regionie stołecznym, na południu kraju.
   Finlandia przeżywa okres bardzo dobrej koniunktury i szybkiego rozwoju gospodarczego. Ubiegłoroczny wskaźnik dochodu narodowego brutto (DNB) wzrósł o całe 5 proc. do 168 mld euro. Jest to więcej o 11 mld w porównaniu z rokiem poprzednim. Lokomotywą wzrostu jest głównie eksport, który powiększył się prawie o 11 proc. W eksporcie największe znaczenie ma eksportu produktów przemysłu metalowego.
   Równocześnie jednak analitycy sygnalizują niebezpieczeństwo kłopotów, których może oczekiwać kraj w niedalekiej przyszłości, o ile nie zmieni m.in. polityki imigracyjnej.
   Finlandia liczy 5,23 mln mieszkańców. Społeczeństwo fińskie starzeje się jednak w szybkim tempie i w ciągu najbliższych 10 lat jego struktura wiekowa spowoduje odejście z rynku pracy 200 tys. osób. Nie ma przy tym szans, by fiński przyrost naturalny pozwolił na ich zastąpienie przez młodszych następców. Jedyną drogą wyjścia z tej sytuacji są stałe procesy modernizacyjne i wzrost produktywności pracowników fińskiej gospodarki oraz napływ nowych mieszkańców do kraju.
   Obecnie Finlandia ma prawie najniższy w Unii Europejskiej procent mieszkańców cudzoziemskiego pochodzenia wynoszący 0,84 na 1000 obywateli kraju.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 22-03-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.