informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 55 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Czy czekają nas masowe podwyżki wynagrodzeń?
   Zgodnie z danymi GUS wynik finansowy netto w 2006 roku w firmach zatrudniających powyżej 50 osób wzrósł aż o 35 procent. Pracownicy również chcą partycypować w rosnących zyskach, dlatego też zaczynają wywierać naciski na przedsiębiorców. Związki zawodowe zapowiadają z kolei akcje strajkowe i negocjacje płacowe. Jednak podwyżki płac mogą również zaowocować wzrostem inflacji i stóp procentowych, nad czym już zastanawia się Rada Polityki Pieniężnej.
   „- Związki zawodowe podgrzewają atmosferę wśród zatrudnionych - mówi Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu. Narastanie presji na zwiększenie płac zauważa również wicepremier Zyta Gilowska, która kilka dni temu w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, mówiąc o obniżeniu składki rentowej, podkreśliła: - Cięcie składki ma umożliwić uzyskanie podwyżek wynagrodzeń osób zatrudnionych w sferze budżetowej. To jest wyprzedzenie głównej fali presji płacowej, z którą w Polsce mamy do czynienia. Żeby ta główna fala nie miała charakteru tsunami i żeby nie otworzyła serii przetargów na rozmiary podwyżek, proponujemy redukcję klina, która oznacza de facto wzrost wynagrodzeń netto - mówiła wicepremier. Dla przedsiębiorców zaś konieczność podnoszenia płac oznacza zwiększenie kosztów działalności” – napisała „Rzeczpospolita”.
  „Czy zatem firmy zaczną szybko podnosić ceny? W przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych jest to mało prawdopodobne. [...] W przemyśle szybciej niż płace rośnie wydajność pracowników, zatem jednostkowe koszty pracy spadają. [...] Jednak część ekonomistów uważa, że to nie przedsiębiorstwa przemysłowe będą odpowiadać za wzrost cen, lecz te działające w branży usług” – dalej w „Rzeczpospolitej”.
   „W Radzie Polityki Pieniężnej pojawia się coraz więcej zwolenników podniesienia stóp procentowych. Zwiększając koszt kredytu, Rada będzie chciała ostudzić popyt coraz lepiej zarabiających konsumentów” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
   Przedsiębiorcy częściowo uzależniają wzrost wynagrodzeń od zmniejszenia klina podatkowego, tzn. różnicy pomiędzy kosztami zatrudnienia a kwotą, jaką pracownik otrzymuje „na rękę”. Obecnie wynosi ona około 40 procent pensji brutto. Firmy część z odzyskanych pieniędzy przeznaczyłyby właśnie na podwyżki dla pracowników. Ministerstwo Finansów zapowiedziało obniżenie klina podatkowego poprzez zmniejszenie składki na ubezpieczenia społeczne. O ile związki zawodowe chętnie wznoszą postulaty dotyczące podwyżek płac, o tyle nie zgadzają się na ograniczenie rent oraz na rezygnację z wcześniejszych emerytur, które są bardzo kosztowne. Rozprawa z klinem podatkowym musi być poprzedzona kompleksową reformą świadczeń społecznych. Wynagrodzenia jak na razie muszą poczekać... Oby nie za długo.
   Więcej w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej” w artykule autorstwa Ignacego Morawskiego o Elżbiety Glapiak pt. „Nadciąga tsunami płacowe”

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 21-03-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.