informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 66 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Podrożeją kredyty we frankach
   Po raz siódmy z rzędu szwajcarski bank centralny podniósł główną stopę procentową o "ćwiartkę". Zmniejsza się atrakcyjność popularnych kredytów we frankach zaciąganych przede wszystkim na zakup mieszkań - pisze "Gazeta Wyborcza".
"Od czwartku główna stopa w Szwajcarii wynosi 2,25 proc., w strefie euro 3,75 proc., a w Polsce - 4 proc. (...). To zła wiadomość dla osób spłacających zadłużenie we frankach. Według obliczeń firmy doradczej Expander rata miesięczna 20-letniego kredytu o równowartości 100 tys. zł zwiększy się o 13 zł, a dla kwoty 300 tys. będzie to 40 zł." - pisze "Gazeta".
   "Klienci banków nie odczują podwyżki z dnia na dzień, bo oprocentowanie kredytów dewizowych bankowcy aktualizują co kwartał lub nawet co pół roku. Poza tym rata kredytu w euro składa się ze stałej marży banku oraz zmiennej stawki ceny pieniądza na rynku międzybankowym (LIBOR, EURIBOR), która wyprzedza zmiany stóp procentowych. Zatem niektórzy klienci banków mogą mieć już w oprocentowaniu uwzględnione wyższe stopy, a inni dopiero mają to przed sobą." - wyjaśnia "Gazeta".
   "Banki centralne strefy euro i Szwajcarii sygnalizują, że marcowe podwyżki stóp to nie koniec. W efekcie kredyty we frankach nadal mogą drożeć. Spadek ich atrakcyjności zostanie zahamowany, jeśli i u nas stopy pójdą w górę. Na razie Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje je na niezmiennym poziomie, ale pojawia się wiele głosów ekonomistów, że pędząca w tempie 6 proc. gospodarka pociągnie za sobą wzrost inflacji, co zmusi RPP do podwyżek stóp jeszcze przed końcem 2007 r. W czwartek cytowany przez PAP członek RPP Andrzej Wojtyna ostrzegł, że rośnie prawdopodobieństwo podwyżki już w I półroczu." - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
   Kredyty we frankach szwajcarskich są obecnie najpopularniejszymi pożyczkami na mieszkanie. Według szacunków ekspertów, aż dwie trzecie kredytów na nieruchomości Polacy mają właśnie w tej walucie. Jednak rosnące stopy procentowe i wprowadzona przez nadzór bankowy tzw. rekomendacja "S" systematycznie zmniejszają zainteresowanie frankami.
   Więcej informacji w dzisiejszym wydaniu "Gazety Wyborczej".


Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 16-03-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.