informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 45 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Emigracja wysysa rynek

   Z co drugiej firmy w Polsce pracownicy wyjechali zarabiać za granicę - wynika z raportu "Migracja pracowników - szansa czy zagrożenie?" SMG/KRC Millward Brown Company na zlecenie KPMG.

   Najgorzej jest w przemyśle i produkcji, gdzie 70 proc. firm traciło i traci w ten sposób inżynierów i specjalistów. - W Polsce mamy wprawdzie około 2 mln studentów, ale oni studiują głównie wieczorowo i zaocznie, rzadko na kierunkach technicznych. W rezultacie absolwenci mają nie takie umiejętności, jakie są potrzebne na rynku pracy - mówił w zeszłym tygodniu na konferencji "Migracja, mobilność, elastyczność - nowy model rynku pracy" dr Michał Boni, były minister pracy.
   Z raportu wynika, że poza wyższymi płacami Zachód nęci Polaków także możliwością zdobycia unikatowego doświadczenia zawodowego i doskonalenia znajomości języka. Po powrocie umożliwi im to otrzymanie lepszej pracy, bo - jak wynika z raportu - 32 proc. firm woli zatrudnić osobę, która może się pochwalić doświadczeniem w pracy za granicą.
   Jak na to reagują nasze firmy? Ponad 60 proc. podniosło pensje. - Nie ma sensu zastanawiać się, czy pensje powinny wzrosnąć, czy nie. One muszą wzrosnąć, bo inaczej pracodawcy nie zatrzymają swoich pracowników - mówiła na konferencji dr Joanna Tyrowicz z Uniwersytetu Warszawskiego. Zdaniem dr. Michała Boniego w tym roku największego wzrostu wynagrodzeń możemy spodziewać się w sektorze budowlanym, produkcji AGD i informatyce.
   Firmy przyjaźniej patrzą też na absolwentów i osoby z niższymi kwalifikacjami - prawie dwie trzecie firm zdecydowało się zainwestować w takich pracowników. Częściej też szuka się pracowników za granicą - 11 proc. firm stara się zachęcić Polaków do powrotu, 18 proc. oferuje pracę obcokrajowcom.

* Badanie przeprowadzono we wrześniu 2006 r. na próbie 104 firm zatrudniających ponad 250 osób


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 15-03-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.