informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Właściciele jednoosobowych firm nie muszą zakładać firmowych kont
   Niektóre urzędy skarbowe nie pozwalają właścicielom jednoosobowych firm płacić podatków z osobistego rachunku bankowego, chociaż z żadnego przepisu nie wynika, że indywidualny przedsiębiorca musi mieć firmowe konto - pisze "Rzeczpospolita".
   "Sprawa od dłuższego czasu budzi kontrowersje. Wiadomo, chodzi o pieniądze. Po co przedsiębiorca, który sam prowadzi firmę, ma zakładać drugi rachunek i płacić za jego utrzymanie, skoro przepis mu tego wprost nie nakazuje? Podstawowym przepisem jest tu art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wynika z niego, że przy określonej wartości transakcji (15 tys. euro) trzeba przeprowadzać lub przyjmować płatności związane z działalnością gospodarczą za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy." - czytamy.
   "Zasadnicze pytanie brzmi więc: kto jest przedsiębiorcą? Odpowiedż nie powinna budzić wątpliwości: ktoś, kto prowadzi firmę samodzielnie. A skoro tak, to do przeprowadzania transakcji wystarczy mu jego rachunek. Nie jest powiedziane, że ma być to rachunek firmowy, a nie osobisty. Również art. 61 § 1 ordynacji podatkowej każe jedynie prowadzącym księgi rachunkowe lub podatkową księgę przychodów i rozchodów płacić podatki przelewem. Z którego konta? O tym ani słowa." - pisze gazeta.
   "Ministerstwo Finansów potwierdziło, gdy w marcu 2006 r. odpowiadało napytanie "Rz", że ordynacja podatkowa "reguluje jedynie formę dokonania zapłaty podatku". Nic więcej. Ze składkami do ZUS jest identycznie, bo art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych odsyław tych sprawach do ordynacji podatkowej." - podaje dziennik.
   "Tymczasem w ubiegłym roku Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer stwierdził, że "podatnik dla prowadzonej działalności gospodarczej nie może używać rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR), lecz wyłącznie rachunku bankowego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą" (...). Podobnie wypowiedział się urząd w Elblągu (...). Oba urzędy powołały się tu na prawo bankowe, a konkretnie na art. 49 ust. 2 pkt 3 i ust.3." - czytamy dalej. Prowadzenie firmowego rachunku bankowego to koszt kilkudziesięciu złotych miesięcznie. W ostatnich miesiącach niektóre banki zmodyfikowały swoje oferty dla tej grupy klientów. Tanie konta dla MSP mają m.in. bank BISE, Fortis Bank czy bank Nordea. Internetowy mBank oferuje natomiast bezpłatne prowadzenie konta dla małych firm.
   Szczegóły w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".


Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 12-03-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.