informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Kredytobiorca sprytniejszy niż ustawa przewiduje

   Wnioski o preferencyjne kredyty mieszkaniowe PKO BP przyjmuje od miesiąca. W tym tygodniu zaczęły to robić niektóre SKOK-i. Według doniesień "Gazety Prawnej" kredytobiorcy znaleźli już sposoby jak obejść ustawowe ograniczenia i skorzystać z dopłat do odsetek od preferencyjnych kredytów hipotecznych.


   "Możliwość skorzystania z preferencyjnego kredytu zależy od spełnienia szeregu warunków - m.in. ceny mkw. mieszkania. Nie może być ona wyższa niż ustawowe limity. To największa bariera w korzystaniu z dofinansowania do kredytów, gdyż wciąż rosnące ceny mieszkań powodują, że trudno zmieścić się w ustawowych granicach. W dużych miastach jest to praktycznie niemożliwe. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ten limit będzie obchodzony sprzecznie z prawem, przede wszystkim w przypadku mieszkań nabywanych na rynku wtórnym." - czytamy w "Gazecie Prawnej". Pamiętać jednak należy, że urząd skarbowy w każdej chwili może zweryfikować cenę mieszkania.
   "Ustawa przewiduje również, że aby skorzystać z dopłat, nie można być właścicielem ani współwłaścicielem mieszkania lub domu. Sytuacja mieszkaniowa kredytobiorcy oceniana jest jednak wyłącznie na dzień zawarcia umowy kredytu - potwierdza to interpretacja Ministerstwa Budownictwa. Krótko mówiąc, po zawarciu umowy można nabyć mieszkanie (bez obowiązku zwrotu dopłat), gdyż w ustawie nie wskazano takiego zakazu." - zauważa "Gazeta Prawna". Wystarczy więc przekazać członkowi rodziny mieszkanie, uzyskać dopłaty i kupić kolejne, a następnie w drodze darowizny "odzyskać" podarowane mieszkanie.
   Kredytobiorcy znaleźli również sposób na obejście ustawowych ograniczeń związanych z najmem. Najemcy, podobnie jak właściciele mieszkań, zostali wykluczeni spod dopłat. Z tym że ci drudzy mogą wypowiedzieć umowę najmu w ciągu sześciu miesięcy od dnia uzyskania kredytowanego lokalu. Ale wystarczy zamienić umowę najmu na umowę użyczenia lokalu i sprawa zostaje rozwiązana.
   Tej sytuacji sprzyja także fakt, że banki nie są w stanie zweryfikować wszystkich wniosków pod kątem spełnienia warunków, określonych ustawą. Oznacza to, że w wielu kwestiach będą musiały decydować o udzieleniu dopłaty jedynie w oparciu o oświadczenia klientów.
   Więcej informacji w "Gazecie Prawnej", w artykule Ewy Usowicz pt. "Kredytobiorcy już wiedzą, gdzie są luki w ustawie".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 08-03-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.