informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Sąd oddał małżonkom prawo do ulgi odsetkowej

   Zdaniem Ministerstwa Finansów podatnicy po ślubie tracą prawo do ulgi odsetkowej, jeśli ich partner korzystał w przeszłości ze starych ulg mieszkaniowych. Nie zgadza się z tym WSA w Warszawie. Podważając interpretację resortu, dał szanse na odzyskanie pieniędzy osobom, które zrezygnowały z dalszych odpisów ulgi odsetkowej - podaje "Gazeta Prawna".


   "Wszystko za sprawą precedensowego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W uzasadnieniu do wyroku sąd stwierdził, że przy ustalaniu prawa do ulgi odsetkowej rok, w którym zostało zawarte małżeństwo, trzeba podzielić na dwie części: do chwili zawarcia małżeństwa oraz od chwili zawarcia małżeństwa. Za pierwszy okres podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia odsetek. Za drugi - już nie." - pisze "Gazeta Prawna".
   "W sprawie, która stała się podstawą orzeczenia, podatniczka kupiła mieszkanie za pieniądze z kredytu w 2003 roku. Zaczęła korzystać z ulgi odsetkowej. W czerwcu 2004 roku wyszła za mąż. Małżonek korzystał jednak wcześniej z ulgi mieszkaniowej. Mimo to podatniczka odliczyła wysokość odsetek od kredytu od dochodu za 2004 roku. Uznała, że powinna kontynuować ulgę odsetkową. Fakt wyjścia za mąż oceniła jako nieistotny. Ze stanowiskiem takim nie zgodził się urząd skarbowy. Nakazał podatniczce zapłacić podatek bez uwzględnienia wydatków na spłatę odsetek za cały 2004 rok. Z kolei organ II instancji uznał, że podatniczka mogła korzystać z ulgi odsetkowej, ale tylko do chwili zawarcia związku małżeńskiego." - czytamy w "Gazecie Prawnej".
   "Stanowisko to potwierdził WSA. W praktyce oznacza to, że podatnik za rok zawarcia małżeństwa ma prawo do częściowego, proporcjonalnego rozliczenia ulgi. WSA nie zgodził się natomiast z tym, że rozliczania ulgi w ogóle nie można było przerwać w jej trakcie. Zdaniem sądu w każdym roku podatkowym urząd skarbowy może rozważać, czy nie zmienił się stan faktyczny podatnika (sygn. akt III SA/Wa 4001/06)." - donosi "Gazeta Prawna".
   Stanowisko MF od samego początku budziło wiele zastrzeżeń ekspertów, którzy wielokrotnie podkreślali, że pozbawienie podatnika prawa do odliczenia odsetek za cały rok podatkowy jest bezpodstawne. Nie może być tak, że z chwilą zawarcia związku małżeńskiego pozbawia się podatnika praw sprzed ślubu. Wyrok WSA choć nie jest prawomocny, jest pewnym sygnałem dla sądów rozstrzygających w podobnych sprawach. Zdaniem ekspertów osoby, którym odebrano prawo do odliczenia ulgi odsetkowej, powinny złożyć teraz korektę i żądać zwrotu podatku.
   Więcej na temat w "Gazecie Prawnej", w artykule Tomasza Zalewskiego i Aleksandry Tarki pt. "WSA: dopiero od daty ślubu nie można odliczać odsetek".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 06-03-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.