informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 72 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

ZUS wydaje miliony na nową siedzibę
   113 mln zł - tyle Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce wydać na nową siedzibę, która ma powstać na Żoliborzu. A wszystko to w sytuacji, gdy zalega z przekazaniem 7 mld zł na fundusze emerytalne.
   Przy ul. Szamockiej, nieopodal cmentarza wojskowego na Powązkach, mają stanąć dwa trzypiętrowe budynki obłożone żółtym piaskowcem. Nie buduje się ich z myślą o petentach, lecz o urzędnikach ZUS.
   Do większego (18 tys. m kw.) przeprowadzi się centrala (m.in. gabinet prezes ZUS Aleksandry Wiktorow), która dziś znajduje się w kilku budynkach (w sumie 13 tys. m kw.). W mniejszym (7 tys. m kw.) urządzony zostanie Centralny Ośrodek Obliczeniowy. Dziś mieści się w biurowcu typu "Lipsk" przy ul. Czerniakowskiej. Zajmuje tam 2,6 tys. m kw.
   - Nowy ośrodek obliczeniowy jest potrzebny, bo w obecnym już nie mieszczą się ani ludzie, ani sprzęt - mówi Andrzej Augustyniak, dyrektor ośrodka. - Budowano go kilkanaście lat temu z przeznaczeniem dla 400 osób, teraz pracuje tu ponad dwa razy tyle.
   Gdy centrum obliczeniowe przeniesie się do nowego biurowca, na Czerniakowskiej pozostanie... zapasowy ośrodek obliczeniowy. - Jest konieczny ze względów bezpieczeństwa - tłumaczy dyrektor Augustyniak. Z kolei w pomieszczeniach po centrali zostanie urządzony nowy oddział ZUS.
   ZUS szacuje, że budowa pochłonie ok. 113 mln zł (razem z kosztem kupna trzyhektarowej działki). Budynki zaprojektowali architekci ZUS: Jerzy Szczepankiewicz, Marek Tyszka i Paweł Janowski.
   ZUS decyduje się na budowę nowej siedziby w sytuacji, gdy zalega z przekazaniem składek na konta w otwartych funduszach emerytalnych - ma ok. 7 mld zł długu plus 2,5 mld zł odsetek.
   - Absolutnie nie jest tak, że wydajemy pieniądze na siedzibę, a przez to opóźni się wypłacanie świadczeń - zaprzecza Aleksandra Bałkowska z biura prasowego ZUS. - Pieniądze na świadczenia pochodzą z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a oba budynki powstaną ze środków na administrowanie ZUS-em.
   W tym roku na swoje potrzeby administracyjne: płace dla urzędników, bieżące remonty, inwestycje itp. dostał 2,8 mld zł - aż o miliard więcej niż w 2003 r. Podczas uchwalania budżetu posłowie Platformy Obywatelskiej zgłaszali propozycje, by obciąć koszta administracyjne zakładu o 400 albo chociaż o 200 mln zł. Ale prezes ZUS przekonywała, że to sparaliżowałoby pracę Zakładu i stanowiłoby zagrożenie dla terminowego wypłacania świadczeń. Wtórował jej wicepremier Jerzy Hausner: - Z tych pieniędzy ZUS nie będzie sobie stawiać luksusowych siedzib. Potrzebuje 1,5 tys. nowych etatów, bo ma nowe zadania: rozdział rent socjalnych, zasiłków i świadczeń przedemerytalnych - argumentował.
   ZUS wypłaca emerytury i renty blisko 7,2 mln Polaków. Miesięcznie wydaje na to ok. 7,8 mld zł


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 14-07-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.