informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Nowy pracodawca nie odpowiada za długi poprzednika

   Zdaniem wielu ekspertów przedsiębiorca, który nabędzie bankrutującą firmę nie musi spłacać długów poprzednika, w tym także względem pracowników. Są też i tacy, który twierdzą wręcz przeciwnie i podkreślają, że zatrudnionych trzeba chronić. Sprawę miała wyjaśnić unijna dyrektywa 2001/23, która wyłącza automatyzm przejęcia praw i obowiązków pracodawcy przez nabywcę upadającej jednostki. Jednakże dopuszcza ona, że kraje członkowskie mogą postępować inaczej. Spór między znawcami tematu więc nie cichnie - podaje "Rzeczpospolita"


   "- Zgodnie z art. 317 ust. 2 prawa upadłościowego i naprawczego kupiec dostaje firmę w stanie wolnym od obciążeń i nie odpowiada za długi upadłego - mówi prof. Feliks Zedler z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Norma ta jest zatem lex specialis wobec prawa pracy i ma pierwszeństwo - tłumaczy. -Twierdzenia przeciwne znacznie usztywniłyby postępowania naprawcze oraz skrępowały ręce syndykom i potencjalnym nabywcom - wylicza profesor. Ci ostatni przestaliby kupować przedsiębiorstwa w całości z obawy, że nie udźwigną obowiązków socjalnych wobec załogi. Za upadającą firmę sprzedawaną na raty nie uzyska się dobrej ceny." - czytamy w "Rzeczpospolitej".
   "Zgadza się z nim prof. Andrzej Jakubecki z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Twierdzi, że nowy właściciel staje się automatycznie najwyżej pracodawcą transferowanych osób. Nie ma jednak mowy, by spłacał długi poprzednika czy szanował przywileje wynikające z układu zbiorowego obowiązującego u bankruta." - pisze "Rzeczpospolita".
   "- To prawda, że w razie upadłości nabywca powinien przejmować przedsiębiorstwo w stanie wolnym od obciążeń - informuje adwokat Bartłomiej Raczkowski z kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak. - Mimo to uważam jednak, że zasady przejścia zakładu pracy w rozumieniu art. 23 k.p. mają zastosowanie również do upadłości. Ich funkcją jest ochrona praw nabytych pracowników w każdej sytuacji przejęcia zakładu pracy, nie wyłączając upadłości - wyjaśnia prawnik." - podaje "Rzeczpospolita".
   Więcej informacji w "Rzeczpospolitej", w artykule Renaty Majewskiej pt. "Nowy pracodawca nie wypłaci zaległych pensji za bankruta".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 28-02-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.