informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 51 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Płace wzrosły, bo pracujemy dłużej
   Z najnowszych danych Urzędu Statystycznego wynika, że w ubiegłym roku przeciętne miesięczne nominalne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w każdym miesiącu - oprócz listopada - było wyższe niż przed rokiem. Nie ma jednak nic za darmo - płace rosły również dlatego, bo poświęcaliśmy pracy znacznie więcej czasu. W ciągu 2006 r. łącznie przepracowano w województwie śląskim 1188,1 mln godzin, tj. o 2,3 proc. więcej niż rok temu. Szczególnie szybko wzrastał czas przepracowany w sektorze prywatnym - o 5,1 proc.
   Są też takie branże, gdzie pracuje się więcej, a zarobki wcale nie rosną, a nawet spadają. Statystycy podają, że najwięcej godzin przepracowano w ubr. w hotelach i restauracjach (na 1 zatrudnionego przypadło ich 1872), transporcie, gospodarce magazynowej i łączności (1793). Tymczasem stawki w tych branżach... spadły (co obrazuje nasz wykres). Najwyższą przeciętną płacę w naszym regionie - 3732,55 zł oraz najwyższe roczne (16,2 proc.) i miesięczne (24,2 proc.) tempo jej wzrostu odnotowano w grudniu. Jest to jednak miesiąc wyjątkowy - jak podkreślają eksperci z Urzędu Statystycznego w Katowicach, wzrost wynagrodzenia w ostatnim miesiącu roku związany był m.in. z dodatkowymi wypłatami, głównie w sekcji górnictwo. Przeciętna płaca brutto w naszym województwie wyniosła w ubiegłym roku 2842,80 zł i była o prawie 5 proc. wyższa niż przed rokiem. Nadal lepiej zarabiało się w sektorze publicznym niż prywatnym - różnica w średnich płacach wyniosła 60 proc.
   Niewątpliwie wpływ na to mają zarobki w górnictwie. Jednak górnicy nie są już w czołówce tych, którzy najwięcej zyskują na wzroście gospodarczym. Zaczynają się też różnicować zarobki pomiędzy poszczególnymi spółkami. Związkowcy z Kompanii Węglowej nie potrafią wywalczyć podwyżki na poziomie wskaźnika rządowego - 3,4 proc. - a tymczasem w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jak poinformował nas Andrzej Ciok, przewodniczący "Solidarności" w KWK Jas-Mos, stawki mogą w tym roku wzrosnąć nawet o 6 proc. - Popyt na nasz węgiel jest ciągle bardzo duży - mówi Ciok. - Liczymy więc, że każdy zatrudniony dostanie co najmniej 250-270 złotych do pensji, a jeśli zyski naszej spółki na to pozwolą, to po pierwszym półroczu znów zasiądziemy do stołu negocjacyjnego i może uda się wywalczyć więcej.
   W ubiegłym roku płace najszybciej rosły w firmach związanych z przetwórstwem przemysłowym. Na przykład w koncernie hutniczym Mittal Steel Poland wynagrodzenia podniesiono średnio o ok. 11-12 proc. (spółka sprzedała w 2006 r. o blisko 14 proc. więcej wyrobów stalowych niż rok wcześniej, jej zyski wzrosły, ale ich wielkości nie ujawniono, firma inwestuje je m.in. w obligacje spółki-matki). We Fiacie - który należy do największych polskich eksporterów - pracownicy dostali w grudniu ubiegłego roku premię w wysokości 1,5 tys. zł. Pracownicy Fiata Auto Poland mieli też podwyżkę pensji w 2006 roku - średnio 110 zł na zatrudnionego.

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 27-02-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.