informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 130 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Były prezes nie odpowiada za dług spółki

   Były członek zarządu nie odpowiada za długi spółki, nawet jeśli poprzez jej zaniedbanie nadal widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym. Tak uznał Sąd Apelacyjny, zajmujący się sprawą odpowiedzialności za zaległości spółki wobec ZUS - podaje "Rzeczpospolita".


   "Zasady odpowiedzialności członków zarządu za składki (tak samo jak za podatki) reguluje art. 116 ordynacji podatkowej, który ma zastosowanie do składek ZUS na podstawie art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Za zaległości te w spółkach z o.o. i akcyjnych odpowiadają solidarnie całym majątkiem członkowie zarządu (winnych osobach prawnych członkowie organów zarządzających), jeżeli egzekucja z majątku firmy okaże się choćby w części bezskuteczna. Tak też było w tej sprawie." - pisze "Rzeczpospolita".
   "Jednak członek władz może zwolnić się z tej odpowiedzialności, gdy wykaże, że we właściwym czasie został złożony wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęte postępowanie układowe, bądź gdy wskaże mienie spółki, z którego można spłacić zaległości w znacznej części (w praktyce rzadkość)." -  podkreśla "Rzeczpospolita". "Odpowiedzialność ta obejmuje jednak zaległości, które powstały w czasie pełnienia przez nich obowiązków członka zarządu (art. 116 §2). " - dodaje.
   "- Wpis w KRS nie decyduje o tym, czy jest się członkiem zarządu (ma on charakter deklaratoryjny), toteż Anna K. w tym okresie nie była prezesem, nie odpowiada za składki - uznał SA. (...) (sygn. IIIAUa 1166/06)." - czytamy w "Rzeczpospolitej".
   Więcej na temat w "Rzeczpospolitej", w artykule Marka Domagalskiego pt. "Długi nie obciążają byłego prezesa niewykreślonego z rejestru".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 24-02-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.