informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 51 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

VAT: Ministerstwo wie jak utrudnić życie przedsiębiorcom

   Jeśli nowelizacja ustawy o VAT zacznie obowiązywać, przedsiębiorca będzie musiał nie tylko pilnować swoich ksiąg, ale także kontrolować swoich kontrahentów. Dopiero gdy do nabywcy trafi faktura, będzie uprawniony do odliczenia w normalnym trybie. W przeciwnym razie czekają go liczne korekty - podaje "Rzeczpospolita".

   Podatnik VAT, kupując towary lub usługi z podatkiem, może odliczyć go od swojego VAT należnego w miesiącu otrzymania faktury lub kolejnym. "Po wejściu w życie noweli ma być tak, że jeżeli usługa zostanie wykonana np. w styczniu, faktura wystawiona w marcu, a otrzymana po 25 marca, to nabywca nie będzie mógł odliczyć VAT za marzec lub kwiecień (jak obecnie), ale zostanie zmuszony do skorygowania deklaracji styczniowej, która została rozliczona wcześniej. W sytuacji, gdy podatnik ma nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym przenoszoną na kolejne miesiące, będzie musiał korygować deklaracje za okres od miesiąca, w którym otrzymał fakturę,do tego, w którym dostawca sprzedał mu towar lub usługę. Wtedy bowiem, zgodnie z projektem nowelizacji, powstanie u sprzedawcy obowiązek podatkowy." - czytamy w "Rzeczpospolitej".
   "Słabością nowej regulacji jest też to, że nabywca nie ma żadnych środków prawnych, żeby przymusić sprzedawcę do wystawiania faktur na czas. Może to jedynie monitorować i ewentualnie nie płacić za towar lub usługę do momentu otrzymania tego dokumentu. Często jednak umowy zawarte między stronami nie pozwalają na taką zwłokę. Jeśli się uda, pozostaje je tylko renegocjować." - pisze "Rzeczpospolita".
   Przedsiębiorcy nie kryją niezadowolenia i dziwią takim pomysłom. Zbigniew B., właściciel niewielkiego sklepu pod Górą Kalwarią, przyznaje że ma wielu klientów i nie wyobraża sobie, aby musiał sprawdzać kontrahentów. Nie ma na to ani czasu, ani możliwości. Wiele z tych transakcji ma charakter jednorazowy. "Jeśli minister finansów w ten sposób chce upraszczać VAT, to musi mieć świadomość, że podatnicy już w to nie uwierzą" - komentuje rozmówca "Rzeczpospolitej".
   Więcej informacji w "Rzeczpospolitej", w artykule Anny Grabowskiej pt. "Żeby odliczyć podatek, trzeba będzie pilnować kontrahenta".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 22-02-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.