informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 51 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Na franku szwajcarskim nadal można oszczędzić
   Różnice w oprocentowaniu kredytów we frankach szwajcarskich i w złotych są coraz mniejsze, ale nadal bardziej opłaca się zadłużać w szwajcarskiej walucie - pisze "Gazeta Prawna".
"Rata kredytu w popularnych CHF-ach, w wysokości 200 tys. zł, zaciągniętego na 20 lat jest o 185 zł niższa od miesięcznej spłaty kredytu w złotych. Tę różnicę mógłby zniwelować wzrost kursu franka o 14 proc., z obecnego 2,46 zł do 2,85 zł. Na to się jednak nie zanosi, ponieważ analitycy spodziewają się, że złoty nadal będzie mocny. Opłacalność kredytu we frankach zniknęłaby również w momencie, gdyby jego oprocentowanie wzrosło o 1,7 pkt proc., a więc do poziomu 5,2 proc., ponieważ doliczając tzw. spread (ok. 0,3 pkt proc.), czyli ukryty koszt kredytów walutowych, jego realne oprocentowanie sięgnęłoby 5,5 proc., a więc tyle, ile wynosi przeciętne oprocentowanie kredytu w złotych. Prognozy analityków nie przewidują jednak takiego scenariusza." - czytamy. 
   Kredyt we frankach nadal jest bardziej opłacalny, nie tylko ze względu na bieżącą sytuację na rynku walutowym i stóp procentowych. Warto zwrócić uwagę na relacje między frankiem a euro, ponieważ za kilka lat będziemy zarabiać we wspólnej walucie, a wtedy kredyt we frankach jest praktycznie pozbawiony ryzyka kursowego. Co więcej, można założyć, że stopy w Szwajcarii będą niższe niż w strefie euro. Tak było dotychczas, szwajcarski bank centralny utrzymywał stopy na poziomie średnio o 1,5 pkt proc. niższym niż w strefie euro – uważa Maciej Kossowski z firmy Expander.
   "Jest jednak jeszcze jedna rzecz, która może zadecydować o wyborze waluty kredytu. Zgodnie z rekomendacją nadzoru bankowego, od lipca ubiegłego roku osoba zadłużająca się w walucie obcej musi wykazać się wyższą zdolnością kredytową. Dostępna kwota kredytu liczona jest przy założeniu, że stopa procentowa dla kredytu walutowego jest równa co najmniej oprocentowaniu kredytu złotowego, a kapitał kredytu jest wyższy o 20 proc." - podaje dziennik.
   Polacy nadal chętnie zaciągają kredyty we frankach szwajcarskich. W ubiegłym roku kilka banków odnotowało jednak spadek popularności kredytów w tej walucie. Na przykład w PKO BP udział kredytów we frankach szwajcarskich w pierwszym kwartale tego roku wyniósł 62 proc, w drugim - 55 proc, a w trzecim - już tylko 41 proc. W Santander Consumer Banku nastąpił spadek z 85 do 55 proc, w Kredyt Banku - z 75 do 50 proc.
   Więcej w dzisiejszym wydaniu "Gazety Prawnej".

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 19-02-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.