informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 41 gości, oraz: ibb
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Rekompensata za lojalność nie niższa niż 25 proc.

   W umowie o zakazie konkurencji nie wystarczy podać wielkość kary za działania konkurencyjne, należy także określić wysokość odszkodowania, które przysługuje pracownikowi za lojalność - podaje "Gazeta Prawna".


   "Pracodawca i pracownik mający dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, mogą zawrzeć umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy (art. 1012 par. 1 k.p.). Zakaz ten stanowi uciążliwość dla pracownika, gdyż ogranicza jego aktywność zawodową. Dlatego też pracodawca musi za to wyrzeczenie zapłacić." - pisze "Gazeta Prawna".
   W sprawie ustalenia minimalnej kwoty odszkodowania z art. 1012 par. 3 k.p. wypowiedział się Sąd Najwyższy w decyzji z 21 marca 2001 r., I PKN 315/2000, OSNAPiUS 2002/24, poz. 596). Uznał, że rekompensata nie może być niższa niż 25 proc. wynagrodzenia pracownika otrzymanego za cały okres zatrudnienia, nie większa jednak niż za okres równy okresowi trwania zakazu konkurencji.
   "Określenie wysokości odszkodowania rekompensującego pracownikowi ograniczone możliwości zarobkowania jest koniecznym elementem umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia. Zawierając taką umowę, istotne jest również ustalenie okresu obowiązywania zakazu konkurencji." - podkreśla "Gazeta Prawna".
   "Prawo do odszkodowania przysługuje pracownikowi za zachowanie obiektywnie zgodne z treścią zakazu konkurencji. Oznacza to, że nie traci prawa do odszkodowania pracownik, który wskutek choroby nie byłby w stanie w tym czasie podjąć konkurencyjnego zatrudnienia i który w związku z pobieraniem zasiłku chorobowego zachował większą część dotychczasowych środków utrzymania. (...) Odszkodowanie przysługujące za niepodejmowanie działalności konkurencyjnej przez uzgodniony okres ma charakter wypłaty gwarancyjnej. Nie jest więc konieczne wykazanie powstania innej szkody, niż wynikającej z powstrzymywania się od prowadzenia działalności przez zobowiązanego pracownika." - czytamy w "Gazecie Prawnej".
   Odszkodowanie przyznane na podstawie przepisów o zakazie konkurencji jest opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wypłacający je pracodawca musi pobrać od niego zaliczkę na ten podatek. Wynika to jednoznacznie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto należy pamiętać, że tylko odszkodowania za powstrzymanie się od działalności konkurencyjnej po rozwiązaniu stosunku pracy nie obciążają składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Stanowi o tym § 2 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. z 1998 r. nr 161, poz. 1106 ze zm.).
   Więcej w "Gazecie Prawnej", w artykule Danuty Klucz pt. "Wysokość odszkodowania musi być ustalona w umowie".


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 18-02-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.