informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Odzyskaj VAT - Nadal warto zbierać faktury

   6 marca wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Ma być prościej i szybciej. Wnioski o zwrot za materiały budowlane można składać do połowy 2008 r. - podaje "Rzeczpospolita".


   "Zwrot części VAT będzie przysługiwał tylko od zakupów dokonanych do końca tego roku. Ważne są jedynie faktury wystawione od 1 maja 2004 r., kiedy to wraz z przystąpieniem do Unii Europejskiej Polska zmuszona była podnieść stawkę VAT na wiele materiałów budowlanych. Zwrot nie przysługuje, jeśli zakupy służą czynnościom podlegającym opodatkowaniu VAT, np. remontowi biura w ramach działalności gospodarczej." - pisze "Rzeczpospolita".
   "Największe problemy są ze sprawdzeniem, czy od 1 maja 2004 r. wzrosła stawka VAT na konkretny materiał budowlany. Tylko wtedy przysługuje bowiem zwrot. Ułatwić ma to obwieszczenie ministra transportu i budownictwa z 30 grudnia 2005 r. (Dz.Urz. MTiB z 2006 r. nr 1, poz. 1). Niestety, czasem wykaz nie wystarcza. Posługuje się bowiem nieobowiązującą już wersją Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (dalej PKWiU), określoną w rozporządzeniu Rady Ministrów z 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz.U. nr 42, poz. 264 z późn. zm.), która wciąż jest stosowana w prawie podatkowym. Oznacza to, że wypełniając wniosek o zwrot VAT, często trzeba sięgnąć do rozporządzenia w sprawie PKWiU." - czytamy w "Rzeczpospolitej".
   Jak podaje "Rzeczpospolita" - "Obecnie wnioski można składać po zakończeniu inwestycji (przed upływem sześciu miesięcy) albo raz w roku, z tym że ostatni może być złożony nie później niż do 30 czerwca 2008 r. Po nowelizacji zasady będą prostsze. Przepis w nowym brzmieniu zastrzega jedynie, że wnioski mogą być składane raz w roku. Podatnicy mają prawo je składać do 30 czerwca 2008 r."
   Ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym nakreśla jedynie techniczny szkic wniosku. Jego treść musi zawierać:

 • dane osobowe wnioskodawcy,
 • NIP,
 • adres zamieszkania osoby fizycznej (lub małżonków),
 • właściwy miejscowo urząd skarbowy,
 • charakterystykę wydatków,
 • rok rozpoczęcia inwestycji,
 • listę faktur,
 • całkowita sumę wydatków,
 • kwotę i sposób wypłaty zwrotu,
 • zakres remontu,
 • podpis wnioskodawcy (lub małżonków).
   Wniosek należy uzupełnić o załączniki, którymi mogą być np. pozwolenie na budowę lub dodatkowe faktury.
   Więcej w "Rzeczpospolitej", w artykule Konrada Piłata pt. "Remontujący mieszkania powinni nadal zbierać faktury".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 18-02-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.