informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 53 gości, oraz: admin
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Spółdzielnie rozdadzą mieszkania?

   Ponad 900 tys. rodzin mających spółdzielcze mieszkania lokatorskie będzie je mogło uzyskać na własność prawie za darmo

   Sejmowa komisja infrastruktury skierowała w piątek do drugiego czytania projekt stosownej nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Projekt ten zakłada, że lokatorzy dostaliby mieszkania na własność po spłaceniu nominalnej kwoty kredytu umorzonego przez państwo w latach 70. i 80. Znaczyłoby to w praktyce oddanie lokatorom własności nawet za kilka czy kilkanaście złotych. Zarząd spółdzielni musiałby spełnić to żądanie w ciągu trzech miesięcy od złożenia takiego wniosku przez lokatora.
   Dodajmy, że obecnie lokator musi przede wszystkim dopłacić różnicę między wartością rynkową lokalu a zwaloryzowanym wkładem mieszkaniowym. Dzięki ustawowej, jednakowej dla wszystkich lokatorów, 50-proc. bonifikacie najczęściej płacą oni jedną czwartą wartości rynkowej mieszkania, czyli nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pieniądze te niemal w całości zasilają fundusz remontowy spółdzielni.
   Problem w tym, że to nowe, forsowane przez PiS, LPR i PO rozwiązanie najpewniej będzie zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego. Zapowiedziała to już kilka miesięcy temu Krajowa Rada Spółdzielcza, która zarzuca "uwłaszczeniowej koalicji" sprzeczną z konstytucją ingerencję w prawo własności. Ponadto działacze zwracają uwagę, że ponad 2,6 mln rodzin poniosło znaczne koszty związane z przekształceniem mieszkań lokatorskich we własnościowe. Ludzie ci mieliby więc prawo czuć się oszukani.
   - Jestem pewna, że Trybunał nie zakwestionuje tego rozwiązania - mówi Lidia Staroń (PO). I wyjaśnia, że w sytuacji, gdy lokator spłacił koszt budowy swojego mieszkania, do spłacenia pozostaje jeszcze ta część kredytu budowlanego, którą państwo umorzyło spółdzielni. - Ta zwraca do budżetu nominalną kwotę umorzenia, mimo że od lokatora bierze dużo więcej. Chcemy zlikwidować tego typu przymusową "darowiznę" na rzecz spółdzielni - tłumaczy Staroń.
   A jednak wątpliwości natury konstytucyjnej zgłosili nie tylko działacze spółdzielczy, ale także rząd i sejmowe Biuro Legislacyjne, które ostrzegło, że sprzecznych z konstytucją rozwiązań może być w ustawie jeszcze kilka.
   Ale komisja działała wczoraj jak dobrze naoliwiona maszynka do głosowania. Jej wiceprzewodniczący Krzysztof Tchórzewski (PiS) pytał, nie podnosząc wzroku znad tekstu projektu: "Czy są uwagi do zmiany...? I zaraz odpowiadał: "Nie ma uwag".
   Opozycja nie miała nic do powiedzenia. Posłanka Gabriela Masłowska (LPR) skwitowała: "Wystarczy sypania piachu".
   Tymczasem dyrektor Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP Ryszard Jajszczyk zauważa, że nie wszystkie zmiany spodobają się spółdzielcom. Jako przykład podał przepis nakazujący zarządom prowadzenie odrębnie dla każdego budynku ewidencji i rozliczenia kosztów. - Mieszkańcy będą pokrywali koszty utrzymania swoich budynków, jak to ma miejsce we wspólnotach mieszkaniowych - przyznaje Lidia Staroń. - Ludzie będą więc wiedzieli, ile i za co płacą.
   Jajszczyk widzi to inaczej: - Przede wszystkim odczują rygoryzm ekonomiczny.
   Według niego, jeśli kilku lokatorów nie zapłaci rachunków, pozostali w bloku będą musieli ich sfinansować, żeby nie mieć np. odciętej wody. - Rodziny będą na swoim - stwierdził Jajszczyk, nawiązując do hasła wyborczego PiS.
   Lidia Staroń uspokaja, że spółdzielcy nadal będą korzystali z pożytków spółdzielni, np. z wynajmu lokali użytkowych. - Te dochody pomniejszą koszty - wyjaśnia.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 18-02-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.