informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 22 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Urząd musi informować nie tylko o obowiązkach, ale i przywilejach

   Do obowiązków urzędu skarbowego należy wyjaśnienie spółce, w jaki sposób może skorzystać z odliczenia VAT, a nie tylko wtedy gdy jest ona winna fiskusowi. Urzędnicy nie mogą ograniczać wydawanie interpretacji jedynie do wniosków w sprawie zobowiązania podatkowego. Potwierdził to wyrok WSA - podaje "Rzeczpospolita".


   "W takiej sytuacji znalazła się spółka Danone.(...) Uznała, że miała prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez kontrahentów, którym przyznawała procentowe premie za odpowiednio wysoki poziom sprzedaży, tworzenie bazy danych klientów. Twierdziła, że jest to element wynagrodzenia za zrealizowanie planu zakupów, toteż zgodnie z art. 8 ustawy o VAT ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w fakturach wystawionych przez tych kontrahentów." - czytamy w "Rzeczpospolitej".
   Jako że spółka nie była jednak pewna, czy faktury, które nie dokumentują czynności podlegających VAT, dają prawo do odliczenia podatku, postanowiła zapytać o to urząd skarbowy. "Niestety, naczelnik urzędu odmówił spółce odpowiedzi. Nie wydał interpretacji, gdyż twierdził, że nie byłaby skierowana do konkretnego podmiotu, na którym ciąży obowiązek podatkowy. Pytania mogliby zadawać kontrahenci Danone, a nie spółka - odbiorca faktur - która chce jedynie korzystać z podatkowego przywileju." - pisze "Rzeczpospolita".
   Zdaniem pełnomocników Danone, już samo to, że spółka jest podatnikiem VAT, wystarczy, aby miała prawo do uzyskania wiążącej interpretacji. "Przecież zawyżenie odliczenia ma równie niekorzystne skutki finansowe dla firmy jak zaniżenie podatku, który powinien być odprowadzony do fiskusa. Jesteśmy więc równie zainteresowani odpowiedzią urzędu jak nasi kontrahenci" - komentowali decyzje urzędników.
   Ta sprawa nie mogła się zakończyć się inaczej, jak tylko w sądzie. Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację Danone. W wyroku sędzia Barbara Kołodziejczak-Osetek podkreślała: "Danone bez wątpienia jest uprawniony do uzyskania interpretacji, już choćby dlatego, że jest podatnikiem VAT. Nie musiał odprowadzać podatku od zdarzenia, którego dotyczyło pytanie. Wystarczy, że znalazł się w kręgu osób uczestniczących w transakcji objętej VAT. (Sygn. IIISA/Wa1386/06)."
   Od 1 lipca wydawaniem nowych interpretacji będzie zajmować się wyłącznie ministerstwo finansów. Zdaniem ekspertów scentralizowanie wydawania interpretacji podwyższy ich koszty oraz utrudni dostępność dla podatników. Korzystanie z tego udogodnienia staje się też coraz bardziej problematyczne z uwagi na częste zmiany przepisów dotyczących samych interpretacji. Istnieje bowiem ryzyko, że będą one wiążące, ale tylko do momentu zmiany przepisów, później stracą swoją ważność.
   Więcej na ten temat w "Rzeczpospolitej", w artykule Anny Grabowskiej pt. "Firma, która odlicza podatek, też może żądać interpretacji".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 16-02-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.