informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Jak się bronić przed fiskusem

   Pięć przykazań dla przedsiębiorcy, który ma w firmie kontrolę skarbową.
   Kontrola skarbowa jest traktowana przez wielu przedsiębiorców jako największy dopust boży. Lista firm, które inspektorzy skarbowi niepotrzebnie doprowadzili do bankructwa, jest, niestety, bardzo długa. Wrocławskie JTT i opisywany niedawno w "Gazecie" zielonogórski Eltor po wieloletniej mitrędze wygrały sprawy w sądzie, ale co z tego? Mogą wprawdzie dochodzić odszkodowania od skarbu państwa, ale oznacza to kolejny kilkuletni bój w sądzie. Powstało nawet stowarzyszenie firm poszkodowanych przez fiskusa.
   Czy podatnik jest zatem zupełnie bezradny? Nie do końca. Doradcy podatkowi wskazują, że przede wszystkim nie wolno zasypiać gruszek w popiele w trakcie samej kontroli. Publikujemy dziś pięć przykazań kontrolowanej firmy opracowanych przez doradców z Ernst & Young.

I Udzielać precyzyjnych wyjaśnień.
   To wydaje się dość oczywiste, ale... - Pamiętajmy, że podatnik nie ma obowiązku dzielenia się całą swoją wiedzą - mówi Jacek Kędzior z zespołu ds. postępowań podatkowych i sądowych firmy Ernst & Young. - Musi precyzyjnie odpowiadać na pytania. Jeśli inspektor żąda faktury, to nie musimy dawać mu od razu załącznika do niej, a jeśli żąda jednej faktury, to nie musimy dawać mu całego segregatora - tłumaczy doradca.


II Starannie monitorować przebieg kontroli.
   Osoba wyznaczona do kontaktów z inspektorem powinna wiedzieć, czego żąda inspektor, w jakim kierunku idzie kontrola, czy jest to ryzykowne dla firmy, czy też nie. - To pozwala odpowiednio formułować strategię obrony i nie dać się zaskoczyć - tłumaczy Kędzior. Bardzo ważne jest bowiem wypracowanie właściwego sposobu obrony na możliwie wczesnym etapie kontroli. Dlaczego? Jeżeli inspektor sporządzi już protokół, w którym stwierdzi, że "udało mu się ustalić to i to i w związku z tym firma powinna zapłacić tyle i tyle", to nawet jeśli firma przedstawi rozsądne kontrargumenty, kontrolującym trudno będzie się wycofać z raz przyjętego stanowiska. - Po prostu będą się na nim okopywać - ostrzega doradca. - Dlatego tak ważne jest, żeby argumenty i dowody przedstawiać już w fazie pisania protokołu, a nie po jego ukończeniu.

III Trzeba brać aktywny udział w czynnościach dowodowych

oraz

IV Swoje stanowisko zawsze należy popierać dowodami.
   Ostatnie, piąte przykazanie jest oczywiste, choć nie wszyscy o tym pamiętają.

V Należy być świadomym nie tylko swoich obowiązków, ale również praw.
   To oznacza konieczność dokładnego przestudiowania ordynacji podatkowej i korzystanie z nich. Nieobecni i nic nierobiący nie mają racji.Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 07-07-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.