informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 53 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Korzystne przepisy dla właścicieli środków transportowych

   Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która obowiązuje od 1 stycznia, przyniosła pewne korzyści dla właścicieli środków transportowych. Po zmianach podatkiem objęte zostały jedynie pojazdy zarejestrowane w Polsce. Ponadto rejestracja czasowa nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego - podaje "Rzeczpospolita".


   Podatek od środków transportowych musi zapłacić właściciel samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony, ciągników siodłowych czy też naczep, przyczep oraz autobusów.
   "Zgodnie z art. 9 ust. 4 uopol, w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r., obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych powstawał od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został zarejestrowany, a w razie nabycia pojazdu zarejestrowanego - od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został on nabyty. Ustawodawca przy tym nie precyzował, czy chodzi o rejestrację na terytorium Polski. Wątpliwości wyjaśniło Ministerstwo Finansów w piśmie z 5 października 2004 r. (LK-1102/ LP/04/PP), wskazując, że regulacje unijne pozwalają na pobieranie podatku od środków transportowych jedynie w kraju zarejestrowania pojazdu. Z tego wynikało, że do czasu rejestracji w Polsce sprowadzonego z zagranicy pojazdu (wcześniej zarejestrowanego) nie obciążał podatek od środków transportowych." - czytamy w "Rzeczpospolitej"
   Jak informuje "Rzeczpospolita" - "Obecnie z art. 9 ust. 4 uopol wynika wprost, że obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy zarejestrowano na terytorium Polski.
   Inna zmiana dotyczy rejestracji czasowej pojazdów. "Od 1 stycznia 2007 r. czasowa rejestracja w ogóle nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego. W nowym art. 9 ust. 4b uopol zapisano, że 'zarejestrowanie środka transportowego oznacza jego rejestrację, z wyjątkiem rejestracji czasowej, w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym'. Obowiązek podatkowy powstaje więc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji stałej, czyli od daty wydania dowodu rejestracyjnego." - pisze "Rzeczpospolita".
   Podatek od środków transportowych pobierany jest do 15 lutego przez gminy właściwe dla miejsca zamieszkania lub siedziby właściciela pojazdu. Zgodnie z Ordynacją podatnową kwote rzeczonego podatku należy zaokrąglić do pełnych złotych. W ten sposób, że kwoty niższe niż 50 groszy pomija się, natomiast te wynoszące 50 i więcej groszy zaokrągla do pełnych złotych.
   Więcej informacji w "Rzeczpospolitej", w artykule Rafała Dowgiera pt. "Mniej wątpliwości przy rozliczeniu".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 16-02-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.