informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Agencjom coraz trudniej szukać chętnych do pracy

   Wielu piekarzy, cukierników, budowlańców, rzeźników znających język obcy już wyjechało do Anglii. - Za rok, dwa zaczniemy z powrotem ściągać ich do Polski, bo nie ma komu pracować - mówi szefowa jednego z biur pośrednictwa pracy


   W 2006 roku za pośrednictwem agencji zatrudnienia z Warmii i Mazur do pracy za granicą wyjechały 494 osoby - tak wynika z corocznych sprawozdań składanych w Wojewódzkim Urzędzie Pracy. To aż o ponad tysiąc mniej niż w 2005 roku. Najwięcej znalazło zajęcie w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Holandii i Belgii. Agencji jest coraz więcej. Przez rok ich liczba wzrosła o 12, teraz jest ich w województwie 58.
   Polskim agencjom nie jest łatwo. Żeby wysłać kogoś do pracy za granicę, muszą nawiązać kontakt z zagranicznym pracodawcą. Ale pracodawcy z innych krajów wolą zlecić szukanie pracowników pośrednikom u siebie. - Jeśli już polskie agencje znajdą partnera, to i tak mają kłopoty z naborem - mówi Elżbieta Amulewicz z Wojewódzkiego Urzędu Pracy. - Nieraz zdarzało się, że prosiły urzędy pracy o pomoc w wyszukaniu kandydatów. Rzadko decydujemy się na taką współpracę, bo zwykle chodzi o fachowców, których zaczyna brakować także w Polsce.
   Za to dość dobrze jest z uczciwością agencji. W ostatnim roku tylko jednej olsztyńskiej firmie odebrano certyfikat, bo bezprawnie pobierała opłaty za pośrednictwo.
   67 osób do pracy za granicą wysłała w 2006 roku olsztyńska agencja Educatours. Z reguły byli to fachowcy. - Często spotykamy się z nieufnością ze strony poszukujących pracy. Tyle słyszeli o obozach pracy... Ludzie czują się bezpieczniej, gdy szukają zajęcia przez znajomych czy rodzinę, która już jest za granicą - mówi Marzena Siemplewska, szefowa Educatours.
   Jej zdaniem, statystyki pokazują, że kto chciał wyjechać, już wyjechał. - Często fachowcy znający język już są w Anglii. Mamy dla nich pracę, więc szukamy ich w polskich klubach za granicą lub przez ogłoszenia w polskojęzycznej prasie wychodzącej na emigracji - mówi Siemplewska.
   Tymczasem kolejne zagraniczne agencje otwierają u nas filie. W październiku ruszyło przedstawicielstwo holenderskiej agencji Total Team, zajmujący się rekrutacją specjalistów i pracowników niewykwalifikowanych. Od listopada pracowników szuka także holenderska agencja Otto. Z tą firmą co tydzień wyjeżdża do pracy za granicą 40-100 Polaków. - Z Olsztyna na razie wyjechało ich kilku, ale tworzymy bazę danych ludzi, którzy chcą pracować za granicą - opowiada Monika Brakoniecka z olsztyńskiego biura Otto. - Cały czas szukamy specjalistów, ale także osoby bez kwalifikacji. Najczęściej proponowana stawka to 7,42 euro za godzinę. To minimalna płaca, ale dla Polaków wciąż atrakcyjna.
   Jaka przyszłość czeka polskie agencje pośrednictwa pracy? Marzena Siemplewska z Educatours widzi ją nie w wysyłaniu ludzi za granicę, ale w sprowadzaniu stamtąd fachowców, którzy wyjechali. - Za rok, dwa zaczniemy z powrotem ściągać specjalistów. Ja jeszcze nie miałam takich zleceń, ale wiem od zaprzyjaźnionych agencji, że już się to zdarza.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 16-02-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.