informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Obowiązkowy urlop w marcu

   Cały rok oszczędzasz urlop? Takie chomikowanie spowoduje jedynie, że pojedziesz na wakacje w zimie, bo pracodawca może zmusić cię do wykorzystania zaległego urlopu.
   Parę dni temu Wielki I. pokazał mi zestawienie niewykorzystanych dni urlopowych i postukał w nie groźnie palcem. - Musimy coś z tym zrobić - powiedział. - Może wezmę urlop? - zapytał nieśmiało Mały r.
   - Nie, nie, nie. To zdecydowanie zły pomysł - zaśmiał się Wielki I. - a na już pewno nie w styczniu - dodał poważniej. Zaproponuj coś w "planie urlopowym".
   Tak skarży się mały r., najbardziej znany polski blogger piszący o absurdach pracy w korporacjach. Czy szef małego r. mógł tak postąpić? Oto krótki poradnik po urlopach:

Od kiedy urlop?

Każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę ma prawo do corocznego nieprzerwanego urlopu. Dotyczy to wszystkich, nawet pracoholików. Prawo nie pozwala zrzec się urlopu, ale jeśli przez trzy lata go nie wykorzystamy - przepada. Pierwszy urlop należy się pracownikowi już po pierwszym miesiącu. To bardzo ważne. Wielu pracodawców nie zauważyło, że zmieniły się przepisy i nadal pozwalają na pierwszy urlop dopiero po przepracowaniu pół roku. Musisz jednak pamiętać, że po miesiącu pracy nie przysługuje ci pełen wymiar urlopu, a jedynie jego 1/12 jego wymiaru. Czyli jeżeli np. jest to twoja pierwsza praca, to przysługuje ci 20 dni urlopu w ciągu roku. Po miesiącu pracy zyskałbyś prawo do 1,6 dnia urlopu, ale zgodnie z zasadą, że niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia, przysługują ci 2 dniu płatnego urlopu.

Ile dni urlopu ci przysługuje?

W zależności od stażu pracy pracownik ma prawo do 20 albo 26 dni urlopowych w ciągu roku. Maksymalny wymiar - 26 dni - przysługuje osobom z dziesięcioletnim stażem pracy. Zgodnie z prawem pracy co roku powinieneś być na nieprzerwanym urlopie co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Jeżeli na niego nie pójdziesz, a inspekcja pracy to odkryje, twój szef zapłaci karę.

Urlop na żądanie:

Pracownik ma prawo do 4 dni urlopu, które udziela się pracownikowi "na żądanie." Chcesz z niego skorzystać? Wniosek o wolny dzień złóż najpóźniej w tym dniu, kiedy chce iść na urlop. W praktyce - w wielu firmach dostaje się taki urlop "na telefon", a wniosek składasz, jak już wrócisz do pracy.

Ile płacą ci za urlop?

Urlopy są płatne. Pensję za wakacje wylicza się na podstawie średniej brutto z trzech ostatnich miesięcy. To ważne zwłaszcza dla osób, które mają wynagrodzenie prowizyjne. Za wakacje powinni dostać normalną, a nie "gołą" pensję.

Musisz wykorzystać zaległy urlop do końca marca

Jeżeli nie wykorzystałeś w ciągu ubiegłego roku całego przysługującego ci urlopu, pracodawca powinien go udzielić do końca I kwartału roku następnego. Jeżeli tego nie zrobisz, to jedyną konsekwencją jest możliwa kara dla pracodawcy od inspekcji pracy. A Twój urlop nadal się zbiera. Maksymalnie przez trzy lata, potem prawo do niego się przedawnia. Czyli 31 marca 2007 r. przestaje nam się należeć zaległy urlop z 2004 r.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 14-02-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.