informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 47 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Korekta VAT po roku

   Podatnik prowadzący sprzedaż mieszaną może odliczyć tylko część VAT naliczonego. Po roku musi jednak ostatecznie dokonać korekty. Dotyczy to w szczególności podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną od podatku z tytułu usług księgowych, sprzątania czy energii - podaje "Gazeta Prawna".


   "Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Jeśli podatnik wykonuje czynności opodatkowane i zwolnione, nie może odliczyć podatku naliczonego w całości. Dlatego w ciągu roku stosuje wskaźnik procentowy (obliczany na podstawie obrotu z roku poprzedniego), przy użyciu którego oblicza faktyczny podatek naliczony do odliczenia w poszczególnych miesiącach. Po roku wskaźnik ten koryguje się na podstawie właściwej kwoty obrotów uzyskanych w danym roku." - czytamy w "Gazecie Prawnej".
   "Wspomnianą proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.(...) Proporcję tę określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej." - informuje "Gazeta Prawna".
   "Trzeba pamiętać, że do obliczenia proporcji nie wlicza się obrotów z dotacji niepodlegających opodatkowaniu. Do obrotu nie wlicza się też obrotu uzyskanego z dostawy towarów zaliczanych przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności." - podkreśla "Gazeta Prawna".
   Ustawa o VAT stanowi, że obowiązkiem części przedsiębiorców  jest naniesienie korekty podatku naliczonego po zakończeniu roku. Oznacza to, że w deklaracji VAT za styczeń należy skorygować VAT odliczony w trakcie poprzedniego roku. Obowiązek ten został nałożony wyłącznie na tych podatników, którzy według proporcji sprzedaży odliczali podatek VAT naliczony tylko częściowo, ponieważ  występowała u nich sprzedaż dająca prawo do właśnie takiego odliczenia. Dotyczy to sytuacji, w której opodatkowano VAT w Polsce, ale sprzedaż odbyła się i została opodatkowana za granicą, a  w związku z tym można odliczyć VAT naliczony w Polsce). W tym przypadku należy także uwzględnić sprzedaż niedającą takiego prawa, np. zwolnioną z VAT.
   Skorygowany VAT naliczony należy wpisać w deklarację VAT-7 za styczeń i złożć do 26 lutego, ponieważ 25 luty to niedziela). Do 25 kwietnia mają natomiast czas przedsiębiorcy,  którzy rozliczają się kwartalnie.
   Więcej w "Gazecie Prawnej", w artykule Bogdan Świąder pt. "Jak przeprowadzić korektę roczną VAT".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 12-02-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.