informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 89 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Za 3 lata Polacy będą płacić kartami 2 razy częściej

   W 2010 roku Polacy mogą używać kart płatniczych nawet dwukrotnie częściej niż obecnie - wynika z badania Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR).

   IBnGR przeanalizował zależności między wielkością obrotu bezgotówkowego a wskaźnikami makroekonomicznymi. Z badań wynika, że w dłuższym okresie, jeśli liczba transakcji bezgotówkowych realizowanych przy użyciu kart wzrasta o 1 proc., to PKB rośnie o 0,13 proc., spożycie indywidualne wzrasta o 0,11 proc., a wartość inwestycji - o 0,04 proc.
   Zdaniem ekspertów z IBnGR, korzyści płynące ze wzrostu udziału płatności bezgotówkowych wynikają m.in. z oszczędności po stronie kosztów transakcyjnych w gospodarce, przyspieszenia rozliczeń między firmami oraz zwiększenia efektywności obrotu gospodarczego.
   Biorąc pod uwagę te szacunki, eksperci IBnGR opracowali trzy scenariusze rozwoju gospodarczego Polski. W scenariuszu podstawowym, tempo wzrostu PKB w latach 2006 - 2010 wynosi od 4,5 do 5,3 proc. W scenariuszu zakładającym szybszy przyrost liczby transakcji bezgotówkowych tempo wzrostu PKB waha się od 4,7 do 5,6 proc., a w wariancie pesymistycznym (wolniejszy rozwój rynku kart płatniczych) - od 4,3 do 5 proc.
   W scenariuszu podstawowym szacunkowa wartość transakcji bezgotówkowych dokonanych przy użyciu kart płatniczych może, zdaniem autorów raportu, wynieść w roku 2010 ponad 330 mld zł wobec niecałych 160 mld zł w roku 2004.
   "Scenariusz podstawowy zakłada, że w 2010 roku będziemy sięgać po karty ponad dwukrotnie częściej niż w roku 2005. Roczne przyrosty liczby transakcji z kolei szacujemy na poziomie od 65 mln roku 2006 do 90 mln w roku 2010" - napisali autorzy analizy.
   W scenariuszu optymistycznym eksperci Instytutu przewidują, że w 2010 roku Polacy sięgną po karty płatnicze nawet do 740 mln razy, a wartość transakcji może wówczas wynieść 380 mld zł. Badanie IBnGR zostało przygotowane na zlecenie organizacji MasterCard.
   Według ubiegłorocznego raportu "World Payments Report 2006", przygotowanego przez CapGemini, w najbliższych latach liczba płatności bezgotówkowych w Polsce wzrośnie z obecnego poziomu poniżej 50 operacji na mieszkańca rocznie do ok. 150 w 2010 r.
   Badania zależności między obrotem bezgotówkowym a wzrostem gospodarczym prowadził już zespół pod kierunkiem ówczesnego głównego ekonomisty BRE Banku Janusza Jankowiaka, na zlecenie Visa Polska. Wyniki badań opublikowano w lutym 2005 r.
   Wówczas, opierając się na danych o transakcjach kartami Visa za lata 1996-2004, ekonomiści stwierdzili, że wzrost użycia kart wpływa zarówno na wzrost konsumpcji, jak i oszczędności, przekładając się na wzrost inwestycji - pieniądze pozostają w bankach, które mogą udzielać kredytów o większej wartości. Czynniki te prowadzą z kolei do wzrostu PKB. Wykazano, że wzrost wartości transakcji obsługiwanych kartami o 10 proc. wpływa w długim okresie czasu na wzrost PKB o co najmniej 0,7 proc.
   Wyniki badania wskazywały, że wzrost transakcji kartami o 1 proc. przekłada się na 1,4 proc. wzrostu nominalnej konsumpcji. Osoby posługujące się kartami łatwiej decydują się na dokonanie zakupu: gdyby nie posługiwanie się kartą, do części zakupów w ogóle by nie doszło.
   Zgodnie z przeprowadzonym badaniem, 10 proc. wzrostu wartości transakcji kartami zwiększa średnio w kwartale sumę oszczędności w systemie bankowym o 0,7 proc. Po trzech kwartałach skumulowany efekt sprawia, że oszczędności rosną łącznie o 2,5 proc.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 12-02-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.