informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 87 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Zasady rozliczania wydatków są niejasne

   Mimo nowych przepisów dotyczących zasady rozliczania wydatków, przedsiębiorcy nadal mają nie wiedzą, jak mają ewidencjonować koszty w księdze przychodów i rozchodów. Co więcej z tym samym problemem borykają się organy podatkowe - podaje "Rzeczpospolita".


   Ogólna zasad mówi, że koszty uzyskania przychodów powinny być potrącone tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Stanowi o tym art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. "Ale przedsiębiorcy, którzy stale w każdym roku podatkowym prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów odnoszących się tylko do tego roku podatkowego, mogą stosować zasady określone w art. 22 ust. 5 - 5c dla prowadzących księgi rachunkowe. Tak wynika z art. 22 ust. 6. Przepis ten odsyła również do ust. 6b, który stanowi, że za dzień poniesienia kosztu w przypadku podatników, o których mowa w ust. 6, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia kosztu)." - pisze "Rzeczpospolita".
   Przedsiębiorcy prowadzący księgę przychodów i rozchodów mogą ewidencjować wydatki na dwa sposoby. Pierwszy - na zasadach podobnych jak KPiR - łączy wydatki z przychodami. Drugi natomiast - w sposób uproszczony - polega ewidencjonowaniu kosztów w dacie ich poniesienia. Przy czym nie jest konieczne, aby wydatki były rozliczone w roku, w którym nastąpił związany z nimi przychód. Jak podaje "Rzeczpospolita", "Koszty bezpośrednio związane z przychodami danego roku, a poniesione:  • w roku poprzedzającym rok podatkowy - są potrącalne w tym roku, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody,
  • po zakończeniu roku podatkowego, ale do dnia złożenia zeznania podatkowego - są potrącalne w tym roku, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody,
  • poniesione po dniu złożenia ze znania - są potrącalne w roku następującym po roku, za który zostało złożone zeznanie (a zatem w dacie ich poniesienia)."

   "Wątpliwości budzi, czy reguła ta odnosi się do wszystkich bez wyjątku kosztów bezpośrednich. Przyjrzyjmy się np. wynagrodzeniom pracowników - zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 55 updof niewypłacone lub niepostawione do dyspozycji nie są kosztem podatkowym. Do tej pory organy podatkowe wyciągały z tego wniosek, że są one kosztem dopiero w momencie faktycznej wypłaty." - zauważa "Rzeczpospolita"
   "Art. 22 ust. 6b mówi, że jest to dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia kosztu), ale jednocześnie zastrzega, że reguła ta ma zastosowanie w przypadku podatników, o których mowa w ust. 6. W tym przepisie jest mowa o podatnikach prowadzących księgę przychodów i rozchodów, ale stosujących zasady księgowania wydatków podobne do ksiąg rachunkowych. Można z tego wyciągnąć wniosek, że tylko wybierając ewidencjonowanie kosztów na zasadach podobnych do prowadzących księgi rachunkowe, można za datę poniesienia kosztu przyjmować datę wystawienia faktury." - czytamy w "Rzeczpospolitej".
   Więcej w "Rzeczpospolitej", w artykule Anny Koleśnik pt. "Dwie metody rozliczenia, obie budzą wątpliwości"Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 02-02-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.