informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Z jakim zawodem znajdziesz pracę

   Naukowcy z politechniki sprawdzili, ilu i jakich pracowników szukają inwestorzy. Wynik ankiety: mamy za dużo speców od marketingu i zarządzania a za mało inżynierów.


   Badania trwały ostatnie dwa lata. Wzięło w nich udział 350 przedsiębiorstw z Dolnego Śląska: giganci, jak Volvo, Bosch czy Siemens, ale również małe i średnie przedsiębiorstwa różnych branż. Menedżerowie w ankiecie napisali m.in., na jakie zawody będzie zapotrzebowanie w najbliższych trzech latach i jakich kwalifikacji oczekują od potencjalnych pracowników.
Wniosek podstawowy: pracodawcy nie chcą osób wykształconych ogólnie, na przykład po liceach. - To błąd, że zlikwidowano technika - mówi dr inż. Teresa Kupczyk, koordynator badań. Wśród osób z wyższym wykształceniem prym wiodą informatycy. Mogą liczyć na pracę jako administratorzy systemów, spece od bezpieczeństwa informacji, programiści, projektanci stron. Poszukiwani sa również inżynierowie mechanicy, mechatronicy i budownictwa. Także doradcy zawodowi, eurodoradcy, którzy potrafią się poruszać w gąszczu unijnych przepisów, i nauczyciele zawodów. Fala emigracji zarobkowej zrobiła swoje: brakuje nam m.in. pielęgniarek, elektryków, kierowców oraz operatorów dźwigów i walców. I oczywiście budowlańców, którzy już potrafią zarabiać więcej od inżynierów.
   - Ale uwaga, liczą się osoby o naprawdę wysokich umiejętnościach, bez względu czy będzie to stolarz czy inżynier - dodaje dr Kupczyk. - Mamy natomiast nadprodukcję speców od marketingu i zarządzania. Zdecydowana większość ankietowanych przedsiębiorców to optymiści, którzy planują w najbliższych latach rozwój: stosowanie nowszych technologii, zakup urządzeń, pozyskiwanie kolejnych rynków zbytu, wprowadzenie nowych produktów. Co trzeci chce zatrudniać pracowników.
   - Duże firmy, o których wciąż się mówi, wcale nie są dla gospodarki najważniejsze - mówi szefowa projektu. - 95 proc. przedsiębiorstw na Dolnym Śląsku to firmy mikro, zatrudniające do dziewięciu osób. To one napędzają gospodarkę. Tymczasem absolwenci szkół średnich i wyższych nie zawsze spełniają oczekiwania pracodawców? Szefowie firm skarżą się, że osoby kończące szkoły nie posiadają praktycznych umiejętności.
   - W tym roku czeka nas godzina szczerości - mówi Sławomir Najnigier, wiceprezydent Wrocławia. - Wielu poważnych inwestorów, jak LG, będzie kompletować kadrę. To pokaże, czy Dolny Śląsk jest w stanie zapewnić im odpowiednich fachowców. Jeśli się nie uda, potencjalni inwestorzy dostaną z naszego regionu zły sygnał.

Idealny pracowników według szefów firm

   Nie musi być młody - do łask wracają osoby w wieku średnim. Liczy się ich doświadczenie i kwalifikacje. Modelowy pracownik stale się rozwija, dokształca. Zna języki obce i swobodnie porusza się w e-przestrzeni. Pracuje zadaniowo, a nie na godziny. Nie idzie "do pracy", tylko do określonych celów, które sobie zakłada. Potrafi ustalić hierarchię tych celów - to jedna z cech ludzi sukcesu, którzy odsiewają rzeczy mniej istotne dla ich kariery i rozwoju przedsiębiorstwa. 
Taki pracownik identyfikuje się z celami firmy, myśli tylko w kategoriach "my", a nie tylko "ja". Potrafi panować nad emocjami, wierzy w siebie, jest raczej optymistą.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 31-01-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.