informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 78 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Wzrost PKB w 2006 r. najszybszy od 9 lat dzięki inwestycjom i budownictwu
   Warszawa, 29.01.2007 (ISB) - Wzrost PKB, który według wstępnych szacunków GUS wyniósł 5,8% r/r, jest najwyższy od 9 lat. Tak silny wzrost - wyższy od oczekiwanych przez rynek i resort finansów 5,7% - zawdzięczamy przyspieszeniu w inwestycjach i budownictwie. Analitycy szacują, że wysokie tempo wzrostu utrzyma się jeszcze do połowy 2007 roku (ze względu na efekt bazy). Różnią się jednak co do wpływu tych danych na decyzje odnośnie poziomu stóp procentowych.
   „Nakłady inwestycyjne zwiększyły się o 16,7%, co również jest najszybszym wzrostem od dekady, a konsumpcja prywatna wzrosła w 2006 roku o 5,2%. Tym samym, po raz kolejny dane dotyczące kondycji polskiej gospodarki zaskoczyły lepszymi wynikami niż prognozowano (mimo tego, że prognozy były dość optymistyczne)” - napisali ekonomiści Banku Zachodniego WBK w komentarzu do danych.
   „Dzisiejsze dane wskazują, że wzrost PKB w 2006 roku był napędzany przede wszystkim przez inwestycje (strona popytowa) i budownictwo (strona podażowa)” - napisali ekonomiści Banku BPH w raporcie.
   Popyt krajowy wzrósł o 5,8%, co spowodowane było głównie wzrostem spożycia indywidualnego o 5,2% oraz nakładów brutto na środki trwałe (16,7%). Natomiast po stronie podażowej wartość dodana brutto zwiększyła się o 5,8%. Według analityków Banku BPH, wpływ eksportu netto na PKB był w ub. roku neutralny.
   Wysoki wzrost popytu krajowego to, zdaniem ekonomistów Banku Handlowego, powód, by ostrożnie podchodzić do prognoz dotyczących inflacji.
   Natomiast BZ WBK zwraca uwagę, że choć popyt krajowy pozostaje silnym źródłem wzrostu PKB, „główny ciężar spoczywa nie na konsumpcji, ale na inwestycjach”.
   „Ich mocny wzrost zapowiada podwyższanie produktu potencjalnego w przyszłości, co będzie łagodziło presję inflacyjną wynikającą ze wzrostu popytu w średnim okresie” - uważają ekonomiści BZ WBK.
   Także analitycy Banku Handlowego podkreślają fakt przekroczenia wzrostu potencjalnego polskiej gospodarki, szacowanego przez bank centralny na 4,5%. Sugeruje to ich zdaniem możliwość szybszego domykania luki popytowej.
   Ekonomiści różnią się co do implikacji danych o PKB na dalszą politykę pieniężną, jednak coraz częstsze są głosy, że stopy procentowe pozostaną w tym roku na niezmienionych poziomach.
   „Ponieważ wzrost gospodarczy zapewne w średnim okresie wywoła wzrost płac i cen, podtrzymujemy pogląd, że RPP prawdopodobnie podwyższy stopy procentowe w kwietniu i maju, podnosząc stopę referencyjną o 50 pb do 4,50%” - napisali w komentarzu do danych ekonomiści Banku Handlowego.
   Ponieważ w drugiej połowie roku przewidują zmniejszenie się presji inflacyjnej i umocnienie złotego, oczekują oni, że RPP nie będzie już wówczas zacieśniać swojej polityki.
   Natomiast ekonomiści Banku BPH napisali po publikacji danych GUS, że coraz bardziej prawdopodobne staje się utrzymanie stóp procentowych bez zmian do końca roku.
   „Takie dane nie powinny wywołać nadmiernych obaw Rady Polityki Pieniężnej o perspektywy inflacji i ogólną równowagę makroekonomiczną i naszym zdaniem nie zmieniają scenariusza, w którym najbardziej prawdopodobne jest utrzymanie stóp procentowych bez zmian do końca roku” - uważają także ekonomiści BZ WBK.
   Analitycy Banku Handlowego podnieśli natomiast prognozę wzrostu PKB na 2007 rok - do 4,8-5,0% z 4,6%.
   Rząd zapisał w tegorocznym budżecie, że wzrost gospodarczy wyniesie w 2007 roku 4,6%, ale już w listopadzie podniósł prognozę - w aktualizacji programu konwergencji - do 5,1%. Obecnie trwają nowe szacunki PKB w resorcie.

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 29-01-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.