informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 56 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Zwrot kosztów podróży służbowej po 1 stycznia

   Mimo że nowe rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie podróży krajowych dotyczy tak naprawdę tylko pracowników "budżetówki", wielu pracodawców prywatnych korzysta z jego przepisów. Według regulacji świadczenia za podróż służbową, które przyznane zostały na zasadach zawartych w rozporządzeniu, a ich wartość nie przekroczyła określonych w nim limitów, są zwolnione z podatku - podaje "Rzeczpospolita".






   "Co się zmieniło po 1 stycznia br.? Pracodawca musi przyznać pracownikowi (na jego wniosek) zaliczkę na niezbędne koszty podróży. Trzeba je rozliczyć w terminie 14 dni od dnia jej zakończenia. A do rozliczenia pracownik musi załączyć dokumenty (rachunki) potwierdzające poszczególne wydatki (oprócz diet oraz wydatków objętych ryczałtami). Jeśli pracownik nie może przedstawić rachunków, powinien złożyć pisemne oświadczenie o wydatkach i przyczynach braku dowodów." - pisze "Rzeczpospolita".
   "O jakie dokumenty chodzi ustawodawcy? W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia czytamy: "do rozliczenia kosztów podróży niezbędne będzie dołączenie dokumentów poświadczających poniesione wydatki (np. rachunki lub faktury za bilety kolejowe, lotnicze, nocleg w hotelu)". Wydawało się to oczywiste już wcześniej, bo np. § 7 ust. 1 rozporządzenia MP mówi o zwrocie kosztów za nocleg w hotelu w wysokości stwierdzonej rachunkiem. Teraz przepisy jednoznacznie przesądzają, że pracownik musi okazać potwierdzenie wydatków." - czytamy w "Rzeczpospolitej". 
   "Nowe przepisy nie wspominają natomiast o kosztach przejazdu własnym samochodem. Budzi to pewien niepokój, przykładowo na jednym z portali podatkowych czytamy: "Zwrot kosztów dostaniesz, gdy przedstawisz dowód poniesienia kosztu. W praktyce koniec z wyjazdami własnym samochodem". Wydaje się, że to zbyt pochopna interpretacja, a ustawodawca dopasował tylko rozporządzenie do regulacji w sprawie podróży zagranicznych." - konkluduje "Rzeczpospolita".
   Jak dotąd pracodawca wydatki poniesione podczas podróży własnym autem (np. faktur za paliwo) rozliczał na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu, a także dowodu wewnętrznego. Stanowiły o tym - kolejno - art. 23 ust. 5 i 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz § 14 ust. 2 pkt 5 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Skoro do tej pory było dobrze, po co to teraz zmieniać?
   Więcej w "Rzeczpospolitej" w artykule Przemysława Wojtasika pt. "Na wydatki z podróży trzeba mieć dowody".

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 26-01-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.