informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 72 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Korekta tylko faktury pierwotnej

   Nierzetelne wystawienie faktury korygującej jest przestępstwem, za co grozi grzywna nawet do 2 995 200 zł. W zależności od wagi błędu, organ skarbowy ustala jakie skutki podatkowe on wywołuje. Nie są karane tylko błędy formalne - informuje "Gazeta Prawna".

   "Inaczej będzie bowiem wyglądała sytuacja, kiedy faktura korygująca będzie zawierała drobne nieprawidłowości, a inaczej wtedy, gdy ze względu na rozmiar błędów danego dokumentu w ogóle nie będzie można odnieść do faktury pierwotnej, w związku z czym trudno będzie stwierdzić, że faktura korygująca w ogóle powstała. W takim przypadku zazwyczaj uznaje się, że tego rodzaju dokument nie wywołuje żadnych skutków prawnych, w związku z czym nie będzie stanowić podstawy do skorygowania deklaracji VAT w odniesieniu do podatku należnego lub naliczonego. W takiej sytuacji podatnik będzie musiał najpierw w poprawny sposób wystawić fakturę korygującą i dopiero na jej podstawie korygować deklarację." - czytamy w "Gazecie Prawnej".
   "Możliwa jest też sytuacja, kiedy podatnik zechce dokonać korekty faktury korygującej. I tutaj najczęściej pojawiają się wątpliwości, czy korekta powinna dotyczyć ostatniej faktury korygującej, czy też może faktury pierwotnej, tym bardziej że przepisy nie wskazują jednoznacznego rozwiązania. Powszechne jest stanowisko, że w takiej sytuacji nie koryguje się faktury korygującej, ale fakturę pierwotnie wystawioną, przy uwzględnieniu dokonanych korekt." - pisze "Gazeta Prawna".
   Przypominamy, że faktura korygująca powinna zawierać oznaczenie "KOREKTA" albo "FAKTURA KORYGUJĄCA". A ponadto następujące dane:  • numer kolejny oraz data wystawienia,
  • dane dotyczące korygowanej faktury, czyli imiona/nazwiska/nazwy  sprzedawcy/nabywcy oraz ich adresy, numery NIP, daty sprzedaży oraz daty wystawienia i nr faktury.

Elementy te umieszcza się odpowiednio w zależności od dokumentowania:  • zwrotu towarów,
  • zwrotu kwot nienależnych,
  • zwrotu zaliczek, przedpłat, zadatków i rat opodatkowanych.

   Gdy nabywca doszuka się na fakturze błędu, może nanieść korektę na tzw. nocie korygującej. Nota musi być opatrzona oznaczeniem "NOTA KORYGUJĄCA", a sama w sobie odnosi się do czynności opisanych powyżej. Nota musi trafić w ręce wystawcy faktury lub faktury korygującej, razem z kopią. Gdy wystawca akceptuje treść noty, potwierdza ją podpisem osoby uprawnionej do wystawienia dokumentu.
   Więcej na ten temat w dzisiejszym wydaniu "Gazety Prawnej", w artykule Edyty Wereszczyńskiej pt. "Błędy w fakturach korygujących to przestępstwo".Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 26-01-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.