informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość, oraz: ibbbh
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Uwaga spam czyli jak się chronić!

   Jak podają Komisje Europejskie, poziom spamu powstającego w Internecie wynosi już od 54 do 85 proc. wszystkich e-maili krążących pomiędzy użytkownikami Sieci. Najwięcej spamu powstaje w USA, skąd pochodzi 21,6 proc. niechcianej poczty. Dalej sytuują się Chiny - 13,4 proc., Korea Południowa - 6,3 proc., Niemcy - 3 proc. oraz Japonia - 1,7 proc.. Poziom generowanego spamu sytuuje Polskę na bardzo wysokim, 6-tym miejscu na światowej liście. Z naszego kraju pochodzi 4,8 proc. pocztowego śmiecia.

   Ponieważ wszyscy wiedzą, że spamem jest niechciana, niezamawiana i niepożądana w swej istocie korespondencja otrzymywana do skrzynki poczty elektronicznej, warto zastanowić się nad etymologią określenia „spam”. Jak podaje Wolna Encyklopedia Wikipediasłowo spam pochodzi ze skeczu Monty Pythona i pierwotnie oznaczało transakcję wiązaną w restauracji gdzie spam-mielonka był dodawany obligatoryjnie do każdego dania. Skrót SPAM wzięto od Shoulder Pork and hAM"/"SPiced hAM - mielonka, co przed powstaniem Internetu oznaczało w rozumieniu potocznym, niechciane przesyłki poczty tradycyjnej, które niezamawiane, lądowały w skrzynkach pocztowych powodując ich zaśmiecanie.
   Spam wykazuje stałą tendencję rosnącą. W ciągu ostatnich 5 miesięcy liczba korespondencji określanej, jako spam potroiła się. O ile wcześniejszy proces opanowywania przestrzeni Internetu przez spam można było uznać za irytujący, to obecny jest etapem agresywno-handlowym z elementami przestępczymi. Odbiorcy niechcianej poczty po trosze sami nakręcają spamową koniunkturę otwierając niezamawiane maile. Jak się okazuje, dla nieuczciwych handlowców spam jest jednym z najtańszych sposobów dotarcia do odbiorcy. Według SpamHouse dla zyskowności kampanii spamerskiej wystarczy, aby 1 na 40 tysięcy internautów zakupił produkt wskazany przez spamera.
   Amerykańska Mail Abuse Prevention System definiuje spam, jako informację przekazywaną drogą elektroniczną, która odpowiada następującym kryteriom: 
- Treść i kontekst informacji są niezależne od tożsamości odbiorcy; informacja jest "uniwersalna" i może dzięki temu byś skierowana do wielu adresatów;
- Adresat nie wyraził uprzedniej zgody na otrzymywanie wiadomości; zgody wyraźnej a nie domniemanej, mierzalnej, odwoływalnej i możliwej do weryfikacji;
- Wysyłający odnosi większe korzyści z wysyłki niż adresat z faktu otrzymania przesyłki.

   Spam możemy otrzymywać na wielu platformach komunikacyjnych. Jest to poczta elektroniczna, SMS i MMS, komunikatory internetowe, czaty i fora dyskusyjne oraz same strony WWW przez znajdujące się na nich pop-up'y.
   Ponieważ niebezpieczeństwo narasta w postępie prawie geometrycznym a zabezpieczenia prawne są w trakcie budowy (w tym zapowiadane rozwiązania legislacyjne na poziomie Komisji Europejskich), musimy wdrożyć kilka prostych sposobów ochrony naszych zasobów przed spamem.
   Ochrona adresu - polega na dbałości o to, aby nasz adres e-mail nie dostał się w niepowołane ręce. Prostym i powszechnym sposobem jest unikanie umieszczania adresu w Internecie oraz - kiedy jest to niezbędne - umiejętne maskowanie adresu. Na stronie WWW maskowanie to może mieć formę ideogramu (obrazka) lub specjalnego zapisu HTML, który uwidoczni adres, ale uczyni go nieczytelnym w treści strony. Z kolei na czatach i forach możemy podawać adres pocztowy w formie ciągu znaków, które łatwo pozwalają domyśleć się prawdziwego adresu, ale zawsze zmylą programy wyszukujące adresy.
   Ochrona przez filtry antyspamowe  - dokonuje się już na poziomie serwerów pocztowych, które same sortują i kwalifikują maile jako podejrzane. Użytkownik może też samodzielnie ingerować w poziom czułości filtru sam ustawiając poziom ochrony. Jeżeli użytkowany przez nas serwer pocztowy nie posiada wspomnianych wyżej opcji wyjściem jest instalacja darmowej aplikacji antyspamowej, którą można znaleźć w Internecie (np. na stronie Dobre Programy).Programy dysponują często funkcją inteligentnego wykrywania spamu. W trakcie użytkowania program na skutek określonych reakcji użytkownika "uczy się" samodzielnie rozpoznawać zaufane i podejrzane źródła wiadomości nadając im odpowiedni status. Z czasem oprogramowanie zaczyna autonomicznie kwalifikować emaile, jedne dopuszczając inne usuwając jako spam.
   Otrzymując spam powinniśmy bezwzględnie unikać odpowiadania na spamowe oferty czy klikania w załączone linki bądź otwierania podejrzanych załączników. W przypadku naszej pozytywnej reakcji, (na co spamer właśnie liczy) spamer uzyska 100% pewności, iż jego "oferta" dotarła i została przeczytana. Po takiej reakcji możemy być pewni dalszych niechcianych przesyłek. Przesyłając (przekazując dalej) oferty czy listy gwarantujące wygrane, stajemy się narzędziem w rękach spamera. Korespondencję tego typu możemy - bez czytania - skasować natychmiast po otrzymaniu.
   Warto wiedzieć, że w przypadku podejrzenia, iż nasze dane osobowe są wykorzystywane bezprawnie oraz kiedy otrzymujemy niechciane informacje handlowe, możemy zawiadomić policję lub złożyć skargę do:
- Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (www.uokik.gov.pl)
- Federacji Konsumentów (www.federacja-konsumentow.org.pl)
- Powiatowego (Miejskiego) Rzecznika Konsumentów
- Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (www.giodo.gov.pl)


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 22-01-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.