informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 61 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

NBP: co zdrożało po wejściu do UE?
   Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej podrożało wiele produktów. Najbardziej żywność. I to właśnie wzrost cen żywności będzie napędzał inflację.
   Po 1 maja najbardziej wzrosły w sklepach ceny ryżu, mięsa wołowego i bananów - wynika z przedstawionych we wtorek danych Narodowego Banku Polskiego. Od połowy kwietnia NBP wraz z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów i "Gazetą" "pilnował cen" - sprawdzał, czy producenci nie wykorzystują wejścia Polski do Unii, by bezzasadnie podnosić ceny. NBP uruchomił nawet specjalną infolinię, na którą można było zgłaszać podejrzenia takich nieuzasadnionych podwyżek. Zadzwoniło na nią ponad 8,7 tys. osób z sygnałami o wzrostach cen (głównie cukru i paliw).
   W rezultacie tej akcji NBP stwierdził, że najbardziej zdrożał ryż - od połowy kwietnia do końca czerwca - a jego cena skoczyła aż o 27,7 proc. Ta podwyżka to efekt naszego wejścia do Unii i wprowadzenia zasad Wspólnej Polityki Rolnej. Co gorsza, ryż będzie nadal drożał, bo na półkach wciąż stoi jeszcze ryż z importu "przedunijnego", a więc tańszy. Mocno zdrożało też mięso wołowe i drobiowe, ale tu przyczyną był głównie duży popyt na nie w Unii (jest tańsze niż mięso z Zachodu).
   Eksperci NBP zupełnie nie trafili z prognozami cen drobiu i masła. Twierdzili, że będą spadać, a tymczasem wzrosły i to znacznie - w przypadku drobiu skok był aż 22-proc., a w przypadku masła - o ponad 13 proc. Poza produktami żywnościowymi najbardziej zdrożały materiały do konserwacji mieszkań i domów (o 7,9 proc.) i benzyna (14,3 proc.). Na benzynę wpływ mają wahania cen ropy na światowych rynkach wywołane niepewnością co do rozwoju sytuacji w Iraku i na Bliskim Wschodzie. Ostatnio doszły do tego obawy co do przyszłości rosyjskiego koncernu paliwowego Jukos, który dostarcza 0,5-0,8 proc. światowej produkcji ropy. (Jukosowi grozi bankructwo, bo rosyjskie władze domagają się od niego spłaty prawie 7 mld zaległych podatków).
   Znacznie mniej spektakularne od wzrostów cen były zapowiadane obniżki cen. Najbardziej staniały wyroby spirytusowe (o 3,1 proc.), natomiast sprzęt AGD tylko o 0,7 proc. Odzież potaniała o 0,3 proc., a wina gronowe i piwo o 0,5 proc. Wiceprezes NBP Krzysztof Rybiński zastrzegł, że nie wszystkie spodziewane ruchy cen jeszcze się ujawniły. Według niego na przełomie trzeciego i czwartego kwartału nastąpią istotne obniżki cen zbóż. Taki efekt ma przynieść wprowadzenie zasad Wspólnej Polityki Rolnej i prognozowane dobre zbiory. Jeśli tak się stanie, potanieją też wyroby mączne oraz pasze (a więc także mięso drobiowe).


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 06-07-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.