informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 98 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

VAT się zmienia - trzeba zmienić umowę

   Od 1 maja 2004r. w ramach dostosowywania naszych przepisów do regulacji Unii Europejskiej zmieniła się stawka VAT na roboty budowlane. Większość firm po tej zmianie renegocjowała stawki z uwzględnieniem zwiększonego podatku. Niektóre sprawy jednak trafiły do sądów.


   Jedną z nich było powództwo zamawiającego w umowie o wykonanie robót budowlanych z lutego 2002r. w trybie ustawy o zamówieniach publicznych. W umowie została określona stawka netto oraz należny VAT w wysokości wtedy jeszcze 7%. Kiedy 1 maja 2004r. stawka VAT uległa zmianie, wykonawca wystawiając fakturę za wykonane roboty budowlane posłużył się już stawką 22%. Zamawiający zapłacił jednak, zgodnie z umową, kwotę wynikającą z powiększenia wartości netto zamówienia o 7% podatek.
   Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, który uznał, iż mimo, że "art. 1 ust. 2 ustawy o cenach umożliwiał przerzucenie w umowie na nabywcę ciężaru opodatkowania VAT", to jednak zgodnie z przepisami prawa cywilnego zmiana taka wymaga zmiany samej umowy. Nie zachodzi tu bowiem przypadek art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o cenach, podstawy do jednostronnej zmiany umowy nie dają też przepisy nowej ustawy o VAT. Sama zmiana stawki podatku nie jest więc podstawą do jednostronnej zmiany umowy (uchwała SN z 21 lipca 2006r., sygn. akt III CZP 54/06, niepublikowana).


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 16-01-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.