informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 84 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

KE: płacenie kartą będzie tańsze

    31 stycznia Komisja Europejska ma opublikować wyniki śledztwa, jakie przeprowadziła na europejskim rynku kart płatniczych zdominowanym przez dwa systemy - Visa i MasterCard. Unijni inspektorzy przyglądali się szczególnie uważnie prowizjom tzw. inter-change. To kwoty, jakie banki pobierają od sklepów podczas transakcji kartami płatniczymi.
   W Polsce takie prowizje dochodzą nawet do 2 proc. wartości transakcji, podczas gdy na wielu zachodnioeuropejskich rynkach wynoszą 0,6-0,8 proc. Choć prowizje pobierane są od sklepów, to w rzeczywistości i tak płaci klient - sklep dopisuje haracz płacony bankowi do ceny towaru.
   Na początku stycznia sprawą prowizji zajął się polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK zdecydował: obowiązująca w Polsce wysokość prowizji nie ma nic wspólnego z rzeczywistymi kosztami banków. I jest szkodliwa dla konsumentów. UOKiK nałożył więc na banki wydające karty płatnicze gigantyczną karę - 164 mln zł.
   Przedstawiciele konsorcjów kart płatniczych twierdzą jednak, że UOKiK się myli. - Byliśmy bardzo zaskoczeni decyzją polskich władz. Polski urząd nie konsultował się z nami i nagle ogłosił decyzję. To nie był najlepszy sposób - powiedział wczoraj "Gazecie" Peter Ayliffe, prezes Visa Europe, europejskiego lidera na rynku kart płatniczych.
   Kłopot Visa i MasterCard polega jednak na tym, że wkrótce także Komisja Europejska może oprotestować prowizje. I nie chodzi tylko o wysokość stawek. Bruksela może zanegować same podstawy prawne pobierania prowizji. Formalnie bowiem taka prowizja jest przykładem "zalegalizowanej" zmowy między bankami, które między sobą ustalają, jaka będzie jej wysokość.
   W unijnym prawie takie zmowy są zazwyczaj zabronione. Jednak akurat w przypadku prowizji inter-change na początku tej dekady Bruksela wydała wyjątkową zgodę (tzw. wyłączenie spod przepisów). Uwierzyła wówczas wyjaśnieniom banków, że bez możliwości uzgodnienia wysokości prowizji cały system kart płatniczych przestanie działać.
   Być może 31 stycznia Bruksela ogłosi, że taki kartelowy sposób ustalania prowizji już nie ma usprawiedliwienia. I - tak samo jak nasz UOKiK - zażąda zmiany systemu, aby opłaty za korzystanie z kart spadły. - Już w tej chwili wstępne wnioski naszego badania wskazują, że na rynku kart płatniczych w UE brakuje konkurencji, na czym cierpią klienci - powiedział "Gazecie" Jonathan Todd, rzecznik unijnej komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes. - Komisja może więc zażądać likwidacji systemu prowizji. Ale czy taka faktycznie będzie konkluzja naszego raportu? Poczekajmy do 31 stycznia, kiedy go opublikujemy.
   Visa Europe, która chyba przeczuwa nadchodzące kłopoty, już rozpoczęła działania lobbingowe. Ostrzega Brukselę, by nie decydowała się na żadną "niepotrzebną i źle przygotowaną interwencję rynkową". - Dzięki temu, że system prowizji istnieje, klienci płacą mniej za wydanie kart płatniczych - twierdzi szef Visa Europe Peter Ayliffe.
   I straszy, że ograniczenie dochodów banków zagrozi przyszłości Europejskiego Obszaru Płatności, który ma uczynić z całej UE jednolity rynek usług finansowych, ponieważ inwestycje w techniczną infrastrukturę, potrzebną do wprowadzenia Europejskiego Obszaru Płatności, są oceniane na 10-13 mld euro. - Jeżeli prowizja zostanie zniesiona, banki nie będą chciały ponosić kosztów tych inwestycji - uważa Ayliffe.
   Wynik batalii o prowizje będzie miał znaczenie dla całej europejskiej gospodarki. Sami tylko użytkownicy kart systemu Visa wydali w 2006 r. prawie 1,2 bln (1,2 tys. mld!) euro, dokonując swoimi kartami aż 13 mld transakcji.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 16-01-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.