informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 17 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Praca w niedziele tylko dobrowolna?

   Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych propounje, żeby ustawowo zagwarantować pełną dobrowolność wykonywania pracy w niedziele i święta, a wynagrodzenie za nią zwiększyć przynajmniej o 100 proc.


   W stanowisku przesłanym PAP w poniedziałek OPZZ przypomniało, że od dłuższego czasu trwa dyskusja nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy, w którym zawarto m.in. istotne ograniczenia dopuszczalności pracy w niedziele i święta. Projektem LPR w tej sprawie Sejm zajął się w połowie ubiegłego roku.
   Według OPZZ, należy wypracować rozwiązania prawne, które byłyby kompromisem, godzącym interesy pracodawców, pracowników i konsumentów.
   Związkowcy podkreślili, że obecnie "nadmierne rozpowszechnienie pracy w niedziele i święta narusza konstytucyjne prawa pracownika do pełnego odpoczynku, sprzyja nieprzestrzeganiu przez pracodawców przepisów prawa pracy regulujących te zagadnienia, powoduje znaczącą zmianę w sposobie życia społeczeństwa i osłabienie prawidłowego funkcjonowania więzi rodzinnych".
   Jednocześnie OPZZ wskazuje, że drastyczne ograniczenie pracy w niedziele i święta spowoduje utratę zatrudnienia dla wielu osób, może też wpłynąć na obniżenie wzrostu gospodarczego i wzrost cen.
   W opinii związkowców, pracodawca powinien uzyskać na piśmie zgodę pracownika na wykonywanie pracy w niedziele i dni świąteczne, a procedury te powinny być prowadzone przy udziale związków zawodowych. Ponadto praca w te dni powinna być pod szczególnym nadzorem inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy.
   OPZZ dodało, że popiera propozycję określenia poszczególnych świąt, w których wykonywanie pracy będzie zakazane.
   Nowelizacją Kodeksu pracy Sejm zajął się w maju ubiegłego roku. Prace nad nim trwają w komisjach. Projekt autorstwa LPR zakazuje pracy w niedzielę i święta w dużych placówkach handlowych: hiper- i supermarketach, a w innych to prawo ogranicza.
   Według projektu, praca byłaby dozwolona w niedziele i święta za pisemną zgodą pracownika m.in. w transporcie i w komunikacji, w aptekach, w hotelach, na stacjach benzynowych, podczas targów, wystaw oraz w małych sklepach spożywczych.
   Pracownik nie mógłby odmówić pracy w niedzielę lub święta, jeżeli byłaby ona m.in. konieczna dla ratowania zdrowia i życia, usunięcia awarii, a także zapewnienia bezpieczeństwa.
   Podobną nowelizację Kodeksu, zawierającą zakaz pracy w niedziele i święta, parlament uchwalił w 2001 roku, jednak wówczas zawetował ją prezydent Aleksander Kwaśniewski.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 09-01-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.