informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 80 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Motyw zawarcia umowy nie ma związku z jej skutecznością

   Ze względu na coraz cięższe warunki panujące na rynku pracy, zdarzają się przypadki zawierania fikcyjnych umów o pracę tylko w celu uzyskania świadczeń z ubezpieczenia społecznego. ZUS może je kwestionować - nie liczy się jednak motyw zawarcia umowy, ale zaistnienie bądź nie faktu rzeczywistego świadczenia pracy.


   Do Sądu Najwyższego trafiło odwołanie księgowej od decyzji ZUS odbierającej jej prawo do zasiłku wychowawczego. Zdaniem zakładu ubezpieczeń, umowa o pracę - stanowisko księgowej w sklepie spożywczo-przemysłowym - miała na celu właśnie uzyskanie prawa do zasiłku. ZUS motywował taką interpretację zawarciem umowyna czas określony oraz bardzo niskie zarobki pracownicy w stosunku do czasu poświęcanego na dojazdy do pracy.
   Zdaniem Sądu Najwyższego jednak, motywacja zawarcia umowy nie ma związku z jej skutecznością. Istotne do stwierdzenia prawa do świadczenia z ubezpieczenia społecznego jest tylko to, czy osoba ta rzeczywiście jest pracownikiem - a więc czy wykonuje pracę okreslonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. W rozpatrywanym przypadku księgowa pracę faktycznie świadczyła, więc motyw zawarcia umowy nie miał znaczenia.


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 01-01-2007

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.