informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 66 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Czynsz będzie można podnosić do dowolnej wysokości
   Z przyjętej w piątek przez Sejm nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów wynika, że czynsz będzie można podnosić do dowolnej wysokości. Ustawa dotyczy m. in. mieszkań komunalnych, w prywatnych kamienicach, spółdzielniach mieszkaniowych, Skarbu Państwa w zarządzie starostw.
   Istotne będzie ustalenie czy czynsz po podwyżce przekroczy w skali roku 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu lub wskaźnik inflacji z danego roku. Wartość odtworzeniowa to iloraz powierzchni użytkowej lokalu i wskaźnika. Co pół roku wskaźnik jest ustalany przez wojewodę.
   Jeśli podwyżka przekroczy 3 proc. lub wskaźnik inflacji lokator może zażądać podania na piśmie powodów wprowadzenia podwyżki. Jeśli na podstawie uzyskanych informacji podwyżka wyda mu się bezzasadna, może sprawę oddać do sądu. Właściciel na dostarczenie wyjaśnień ma 14 dni ( do tej pory było to 7 dni). Wszystkie czynsze będą wypowiadane 3 miesiące przed planowaną podwyżką.
   Nowe podwyżki nie będą mogły być wprowadzane częściej niż co pół roku od dnia obowiązywania poprzedniej. Nowela określa, jakie wydatki mają być pokrywane z czynszu: podatek od nieruchomości, opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu, ubezpieczenie, koszty remontów bieżących, konserwacji i utrzymania tech. budynku. Ponadto: administrowania, utrzymania zieleni i wszystkich pomieszczeń do wspólnego użytkowania, opłaty za utrzymanie czystości, windę, antenę zbiorczą i domofon. Właściciel może doliczyć do tego inne wydatki, jeśli takie wynikają z umowy.
   Od lat właściciele toczyli boje, aby do czynszu mogli doliczać swój zysk. Po nowym roku będą to robić. Ustawa jednak milczy na temat sposobu jego ustalania. Stwierdza jedynie, że ma być godziwy. Może zatem dochodzić do konfliktów między właścicielami a lokatorami.

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 16-12-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.