informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 44 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Europejskie Rady Zakładowe
    Od 1 maja polscy pracownicy zatrudnieni w ponadnarodowych koncernach mają pełne prawo delegowania swoich przedstawicieli do Europejskich Rad Zakładowych (ERZ).
   ERZ powołane zostały unijną dyrektywą już dziesięć lat temu. Był to wstęp do tworzenia w UE instytucji tzw. partycypacji pracowniczej, czyli udziału załóg w zarządzaniu przedsiębiorstwem. To stara idea, ugruntowana w wielu krajach europejskich, przede wszystkim w Niemczech (w Republice Weimarskiej już w 1920 r. uchwalono ustawę o radach zakładowych), Austrii oraz krajach skandynawskich.
   Dyrektywa o ERZ nakazuje firmom funkcjonującym na terenie co najmniej dwóch państw UE umożliwienie pracownikom powołania rady zakładowej, w której mogą zasiadać przedstawiciele wszystkich filii koncernu. Co daje załogom taka rada? Z pozoru niewiele. To "miękka" forma partycypacji, która nie przewiduje możliwości współdecydowania przez pracowników. Mają oni jedynie prawo do informacji i konsultacji.
   W praktyce wygląda to następująco: zarząd firmy ma obowiązek co najmniej raz na pół roku spotkać się z radą i przedstawić kluczowe dla przedsiębiorstwa przyszłe decyzje. Przede wszystkim dotyczące planowanych zwolnień bądź innych zmian w zatrudnieniu, tworzenia w ramach spółki nowych zakładów bądź zamykania innych, przenoszenia ich, zmian kierunków działalności, ewentualnych fuzji lub upadłości. Rada, po zapoznaniu się z taką informacją, ma prawo do wydania swojej opinii. I nic poza tym. ERZ nie może protestować, ogłaszać strajków ani wchodzić w spory zbiorowe. To role tradycyjnie przypisane związkom zawodowym.
   Po 1 maja wejdzie w życie również ustawa o ERZ, która nakłada na polskie ponadnarodowe i funkcjonujące w UE spółki obowiązek tworzenia rad. Przynajmniej teoretycznie, bo takich spółek najprawdopodobniej w Polsce jeszcze nie ma.
   Uwaga! ERZ to dopiero wstęp do tworzenia kolejnych instytucji partycypacyjnych. W kolejce czekają bowiem dwie kolejne unijne dyrektywy, które państwa członkowskie będą musiały zaadaptować do swojego prawa: •  o spółce europejskiej - to nowy typ firmy, która w zamian za rozmaite preferencje i uprawnienia będzie zobligowana do tworzenia rad zakładowych o szerszych uprawnieniach niż ERZ (ich pozycja w spółce ma być zbliżona do funkcjonujących w Niemczech od kilkudziesięciu lat rad zakładowych, które oprócz informacji i konsultacji mają prawo do współdecydowania o kwestiach socjalnych w przedsiębiorstwie oraz normach bhp); •  o prawie do informacji i konsultacji w każdym średnim i dużym przedsiębiorstwie funkcjonującym w co najmniej jednym kraju UE (dyrektywa nie mówi wprost, że chodzi tu o kolejne rady zakładowe, ale w praktyce chodzi tu o umożliwienie powstawania analogicznych do ERZ rad w każdym, nie tylko ponadnarodowym, przedsiębiorstwie).


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 02-07-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.