informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 52 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Jak zabezpieczyć kontrakt

   W umowie najmu najemca i wynajmujący mogą zawrzeć karę umowną zabezpieczającą stabilność kontraktu, ale nie samą zapłatę czynszu - wynika z wyroku warszawskiego Sądu Apelacyjnego.


   Strony zawartej na 5 lat umowy najmu lokalu w centrum Warszawy ustaliły w umowie karę umowną w wysokości równowartości czynszu należnego do końca planowego trwania umowy, jako zabezpieczneie przed wcześniejszym jej rozwiązaniem. Do zerwania umowy doszło półtora roku później, w związku z czym najemca zażądał spłaty kary w wysokości ok. 4 mln zł.
   Pełnomocnik najemcy udowadniał w sądzie, że wynajmujący nie wykazał, by poniósł jakąkolwiek szkodę, a dodatkowo spór dotyczy czynszu - mimo że
zgodnie z orzecznictwem karę umowną można zastosować tylko, jeśli chodzi o roszczenia niepieniężne. Penomocnik wynajmującego podniósł jednakże zarzut, iż kara umowna nie miała za zadanie zabezpieczenia samego czynszu, ale samą umowę jako taką - łącznie z wynikającymi z niej obowiązkami, a więc także świadczeniami niepieniężnymi.
   Sąd Apelacyjny uznał rację wynajmującego ustalając, że "w tym wypadku kara zabezpieczała trwałość kontraktu. Wolą stron było jego ustabilizowanie." Ze względu jednak na wysoką kwotę, której miarkowania nie przeprowadzono w I instancji, najemcy przysługuje skarga kasacyjna.

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 14-12-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.